KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

OSN: V roce 2016 bylo vysídleno rekordních 65 milionů lidí

Organizace spojených národů dnes vydala novou zprávu, v níž uvádí, že v roce 2016 bylo ze svých domovů kvůli konfliktům násilně vysídleno rekordních 65,6 milionů lidí. Z tohoto počtu je celkem 22,5 milionu uprchlíků, 40,3 milionu vnitřně vysídlených osob a 2,8 milionů žadatelů o azyl. 

...

Každé tři vteřiny je na světě násilím vysídlen jeden člověk

Nově zveřejněná čísla ukazují, že oproti konci roku 2015 došlo v loňském roce k navýšení o 300 000 vysídlených obyvatel. Předseda UNHCR  Filippo Grandi řekl, že se jedná o „nejvyšší hodnotu od doby, kdy započalo zaznamenávání těchto údajů.“

„Nehledě na jakékoliv okolnosti je to naprosto nepřijatelné číslo, které více než kdy jindy volá o potřebu solidarity a společného úsilí při prevenci a řešení krizí,“ řekl Grandi. Čísla, která byla zveřejněna před Světovým dnem uprchlíků, ukázala, že celkem 10,3 milionu vysídlených lidí z celého světa uprchlo loni o samotě, včetně 3,4 milionu lidí, kteří se dostali na mezinárodní hranice, aby se stali uprchlíky.

„To znamená, že každé tři vteřiny je vysídlena jedna osoba, což je méně, než čas potřebný k přečtení této věty,“ uvedla UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) ve svém prohlášení. Na konci roku 2016 bylo na celém světě přibližně 40,3 milionu vnitřně vysídlených osob, což je o něco méně, než na konci roku 2015, kdy tyto hodnoty dosahovaly 40,8 milionů. Největší počet vnitřně vysídlených osob pak byl zaznamenán v Sýrii, Iráku a Kolumbii.

Celkem 22,5 milionů lidí - z toho polovina dětí - bylo v loňském roce registrováno jako uprchlíci, což je podle UNHCR „nejvyšší zaznamenaná úroveň.“ Nejpočetnějším násilně vysídleným obyvatelstvem byli Syřané, na konci roku 2016 se jednalo o 12 milionů lidí.

Filippo varuje před zhoršenou situací v Súdánu

Během šestiletého syrského konfliktu bylo vysídleno více než 5,5 milionu lidí, kteří hledali bezpečí v jiných zemích, z toho 825 000 lidí odešlo v loňském roce a jedná se tak o největší skupinu uprchlíků na celém světě. Filippo varoval, že se syrský konflikt s více než 320 000 zavražděnými lidmi stává „zapomenutou krizí.“

Předseda UNHCR rovněž upozornil na zhoršující se krizi v jižním Súdánu, který podle něj v současnosti představuje „nejrychleji rostoucí uprchlickou krizi.“ Násilí v této zemi už přinutilo tisíce zdejších obyvatel k útěku do sousední Ugandy. Od roku 2013, kdy zde započala občanská válka, zahynuly desítky tisíc lidí a ze svých domovů bylo vyhnáno 3,7 milionu obyvatel, což je téměř třetina zdejší populace.

K rozsáhlému přesidlování dochází vedle Sýrie a Súdánu i v Afghánistánu a Iráku. Zpráva poukazuje na to, že evropské země hostí nejméně uprchlíků na světě, většina jich je v chudších zemích. Největší počet uprchlíků hostí Turecko, na jeho území je až 2,9 milionu vysídlených lidí. Poté následuje Pákistán (1,4 milionu), Libanon (1 milion), Írán (979 400), Uganda (940 800) a Etiopie (791 600).

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek