KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Papež vyzval Romy, aby přestali s trestnou činností a poslali své děti do škol

Papež František promluvil k tisícům Romů z celé Evropy. Vyzval je, aby dodržovali zákony a vyhnuli se vytváření ostudy své kultuře prostřednictvím drobné kriminality. František zároveň odsoudil staletí diskriminace evropských Romů. 

...

Papež vyzval Romy, aby nedávali veřejnosti důvod k diskriminaci

Papež uvedl, že by se Romové měli nad svým chováním zamyslet a místo bojůvek a podvodů by raději měli poslat své děti do škol, aby tak udělali lepší jméno celé své kultuře. "Nedávejte médiím a veřejnosti důvod k tomu, aby na vás špatně nahlíželi", řekl František.

Varoval Romy, kteří se hlásí ke křesťanství, aby se vyvarovali všeho, co souvisí se lhaním, podvody, bojem a podobně. Papež řekl, že zatímco stát by měl zajistit vzdělání, úkolem dospělých Romů je, aby dohlédli na školní docházku svých dětí. 

Itálie je domovem největšího evropského kočovného tábora, který leží na okraj Říma. Papež od svého jmenování v roce 2013 navštívil už několik takovýchto táborů. Romové žijí v Itálii po sedm staletí, jejich chudoba a odolnost vůči integraci však zůstává vcelku neměnná. V posledních letech došlo k několika útokům na tyto tábory a papež na to konto řekl, že je potřeba větší integrace, aby k podobným případům nedocházelo. 

V romských osadách v Itálii dochází k obchodování s drogami i s lidmi

"Nastal čas vykořenit staletí staré předsudky a odstranit vzájemnou nedůvěru, diskriminaci, rasismus a xenofobii", řekl papež František. Odsoudil také podmínky, v nichž rodiny v táborech žijí. Zmínil obchodování s drogami, obchodování s lidmi a zneužívání romských dětí, z nichž mnohé žebrají na ulicích velkých evropských měst.

"Už nechceme vidět tragédie, kdy děti umírají kvůli nachlazení nebo kvůli požárům", uvedl František. Loni řekl papež jedné romské skupině v Římě: "Doufám, že si najdete zaměstnání a integrujete se do společnosti, aniž byste podlehli zoufalství. Zdravím vás a přeji vše dobré. Mějte vždy mír ve vašich rodinách, přeji vám, abyste měli práci a štěstí". 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Jő tak to určitě všichni cigoši poslechli a šly se vzdělávat