KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Pobouření muslimové pálí dětské plenky Pampers, uráží je kreslená kočka

Indií se šíří vlna muslimských protestů volající po bojkotu produktů společnosti Pampers. Nenávist vůči známému výrobci dětských plen vyvolala kreslená kočka na plenách, jejíž vousky společně s čumákem a ústy podle muslimů „vypadají jako arabský nápis Mohamed“.

...

Čáry ilustrující nos, ústa a levé oko kresleného zvířete podle aktivistů příliš nápadně připomínají prorokovo jméno psané v arabštině nebo urdštině. Vlastník značky Pampers, společnost Procter and Gamble, tato obvinění vehementně dementuje, avšak podle všeho ne ke spokojenosti protestantů, kteří na pleny hromadně podávají oficiální stížnosti.

V oficiálním prohlášení výrobce stojí, že jejich záměrem nikdy nebylo urazit jakoukoliv osobu či náboženství a onen kreslený design skutečně nemá vyjadřovat nic víc než „nevinnou animovanou reprezentaci kočky“.

Kritici, podle kterých je vyobrazení na plenkách „urážkou“ islámu, jsou však neoblomní a na protest proti americké společnosti uspořádali mimo jiné „veřejné pálení Pampers“.


Část vyobrazení kreslené kočky, které podle muslimských aktivistů příliš nápadně připomíná slovo "Mohamed" psané v arabštině/urdštině.

Video, které bylo v rámci celé „kauzy“ publikováno online a nasbíralo již 200 000 zhlédnutí, ukazuje rozzuřené rodiče, kteří hromadně pálí celé balíky plenek Pampers Baby Dry Pants.

Muslimští aktivisté z islámské skupiny Darsgah Jihad-o-Shahadat podle Deccan Chronicle v úterý podali na plínky také formální stížnost na policii ve městě Hyyderabad

Ve svém dopise policii skupina tvrdí, že Pampers – vlastněná nadnárodní společností Procter & Gamble – „ranila city“ muslimské komunity a volá po okamžitém zákazu prodeje těchto produktů.

V dopise se mimo jiné píše: „I při pohledu pouhým okem je na první pohled jasné, že na ně bylo vytištěno jméno proroka v arabštině/urdštině.“

Prorok Mohamed, stojí dále ve stížnosti, je „svatou postavou islámu“ a její „nerespektování nemůže být tolerováno“.

Aktivisté vzhledem k těmto přečinům navrhují, aby byli výrobci plenek „zatčeni a potrestání“.

YouTube začínají zaplňovat také indické "vlogy", na kterých lidé na "nebezpečné" plenky Pampers upozorňují:

Mluvčí Procter & Gamble k situaci prohlásil: „Jsme si vědomi, že je o plenkách Pampers prostřednictvím sociálních sítí jako jsou Facebook a YouTube šířena nepravdivá a zavádějící informace.“

„Design plenek Pampers Baby Dry Pants vyobrazuje nevinnou animovanou reprezentaci kočky. Její ústa i vousky jsou zobrazeny stejně, jako je tomu běžně v řadě kreseb či pohádek na celém světě, kreslí je takto i děti.“

„Záměr za použitím této kresby je zcela nevinný a nikdy bychom v žádném případě nechtěli urazit žádnou osobu, náboženství nebo kulturní vyznání.


Stížnost pobouřených muslimů, kteří kvůli urážejícím plenkám požadují, aby policie konala a viníci byli po zásluze potrestání.

Reakce na sociálních sítích je smíšena, někteří se k bojkotu produktů Pampers přidali, jiní trvají na tom, že kresba je zcela nevinná a její část byla záměrně zcela vytržena z kontextu.

Procter & Gamble na svých stránkách píše, že společnost Pampers je její největší světovou značkou, která „již od svého zavedení na Arabském poloostrově posloužila milionům dětí“.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek