KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Podle indického ministra by ženy toužící po sňatku neměly nosit džíny

Indický ministr pro lidské zdroje oznámil, že ženy, které se chtějí vdát, by se neměly oblékat do džínových kalhot. Toto prohlášení vyvolalo podobný odpor, jako jeho čtyři roky starý výrok, že za nárůst znásilnění v Bombaji může ženská „promiskuita“.

...

„Žádný mladík se nebude chtít s takovou dívkou oženit“

„Žádný mladík nebude ochotný se oženit s dívkou, která přijde na námluvy oblečená v džínách,“ řekl indický ministr Satyapal Singh na setkání se studenty.

Ministrovo tvrzení se setkalo se silným odporem. Známá indická politička Preeti Sharma Menonová oznámila, že „lituje každou ženu, která by si vzala takového misogyna.“

Anketa na Twitteru pro list Hindustan Times, ve které se vyjádřilo více než 1000 uživatelů, ukázala, že asi tři čtvrtiny z nich s názory ministra Singha nesouhlasí.

Tato statistika vypovídá o určitém posunu ke vztahu k ženám v tomto směru ve stále velmi konzervativní indické společnosti.

V Indii je každý den v průměru znásilněno 92 žen

Indie se v posledních letech potýká s častou sexuální kriminalitou vůči ženám. Dochází zde průměrně k 92 znásilnění denně. Do centra pozornosti celého světa se tato problematika dostala v roce 2012, kdy v Dillí gang v autobuse znásilnil a zabil 23letou studentku.

Tajemnice Všeindické asociace progresivních žen Kavita Krishnanová připomněla, že Satyapal Singh ještě než se stal ministrem, tak v roce 2013 jako šéf policie v Bombaji označil za jednu z příčin nárůstu sexuálních útoků „promiskuitní kulturu“, která toleruje „obscénní“ chování včetně líbání na veřejnosti.

„Na jednu stranu chcete pěstovat promiskuitní kulturu a současně chcete bezpečné prostředí,“ řekl tehdy Singh v souvislosti se znásilněním mladé dívky. Též obhajoval existenci takzvané Morální policie, která monitorovala společenské akce a užívání alkoholu v Bombaji s tím, že to dělá pro „společenské dobro“.

Navzdory silně zakořeněné diskriminační tradici se indické nejvyšší instituce během posledního roku snaží podpořit rovnost žen a mužů. Vrchní soud v Bombaji v březnu rozhodl, že místní vláda ve státě Maharashtra musí ženám umožnit vstup na všechna místa, kde byl do té doby povolen pouze mužů.

V říjnu letošního roku pak indický Nejvyšší soud rozhodl, že takzvaný trojitý talaq je v rozporu s ústavním právem. Tato praxe umožňovala muslimským mužům rozvést se se svými ženami bez jejich souhlasu. Stačilo pouze, aby muž třikrát za sebou pronesl větu: „Rozvádím se s tebou.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek