KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Podpora Wildersovy strany po jeho odsouzení za podněcování k nenávisti nadále roste

Voliči vyjádřili svou podporu nizozemské pravicové Straně pro svobodu (PVV) i poté, co byl její lídr Geert Wilders odsouzen za výroky namířené proti marocké menšině v Nizozemsku. Stalo se přesně to, čeho se kritici obávali. Wildersova popularita totiž paradoxně ještě víc vzrostla.

...

Průzkumy ukazují, že by PVV získala až 36 parlamentních křesel

Podle posledního průzkumu podpora pravicového politika opět vzrostla. Wilders byl soudem odsouzen za podněcování k nenávisti kvůli události, která se stala v roce 2014. Politik tehdy podněcoval své podporovatele k tomu, aby protestovali proti Maročanůn v zemi. Za své jednání však nedostal žádný trest, podle soudu je pro něj jakožto pro veřejně činnou osobu samo odsouzení dostatečným trestem.

Wildersova popularita v zemi však namísto toho neustále roste, a to i v liberálních kruzích. Mnoho lidí by podle kritiků za normálních okolností pravicovou stranu vůbec nevolilo, ale na druhou stranu se silně přiklání k názoru, že je islám pro Evropu aktuálně větší hrozbou než cokoliv jiného.

Ještě před tím, než soudní líčení začalo, byl proveden průzkum, dle kterého by PVV získala 18 % hlasů a 27 křesel v holandském parlamentu. Během soudního líčení pak popularita Wildersovy PVV ještě vzrostla a dle průzkumu by strana získala až 34 křesel. Tento vzestupný trend trvá i po vynesení rozsudku a podle posledního průzkumu by PVV nyní získala 36 ze 150 křesel.

Wilders tvrdí, že jeho strana podpořila brexit i volbu amerického prezidenta

Pravicový politik v den hlavního soudního líčení popřel, že podněcoval své podporovatele k rasové nenávisti a dodal, že kdyby byl odsouzen, musela by být odsouzena i polovina země. Soudcům také připomněl, že "Maročan" není rasa, a tak je jeho odsouzení zcela nesmyslné.

Sám Wilders popsal svou stranu jako součást rostoucího pravicového hnutí, které povzbudilo Brity, aby hlasovali pro brexit. Stejně tak podpořilo bílé dělnické voliče, aby si zvolili do čela Spojených států Donalda Trumpa.

Během srpna letošního roku uvolnila PVV svůj volební program, jehož heslem bylo „Nizozemsko bude znovu naše“. Program vyzval k uzavření všech mešit a islámských škol v zemi, k zákazu Koránu i ukončení přijímání přistěhovalců z islámských zemí. Stejně tak, jako roste popularita PVV, roste postupem času i popularita ostatních pravicových hnutí v celé Evropě.


Autor: ElS

Zdroj:Express

Foto: © Dirk Waem / Global Look Press via ZUMA Press

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek