KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Polsko sbírá data o cizincích na svém území, bojí se terorismu

Polská opozice obvinila konzervativní pravicovou vládu z podněcování nenávisti k cizincům. Vyšlo totiž najevo, že polské ministerstvo obrany shromažďuje data o cizích státních příslušnících žijících v zemi a obhajuje to bezpečnostními důvody.

...

Ministerstvo obrany požaduje hlášení o osobách cizí národnosti

Shromažďování dat bylo odhaleno tuto neděli, poté co média zveřejnila dopis vrcholného regionálního politika příslušným městským úřadům. Šéf Západopomořanského vojvodství Krzysztof Kozlowski přikázal obcím ve svém regionu, aby v souladu s nařízením ministerstva obrany podávaly hlášení o osobách „cizí národnosti“, které zde žijí jako polští občané nebo legální přistěhovalci.

Toto vládní opatření vyvolalo vlnu kritiky zejména ze strany opoziční strany Občanská platforma, které vadí, že vláda považuje všechny cizince za potenciální hrozbu.

„Téměř půl milionu lidí v Polsku se považuje za nepůvodní obyvatele,“ prohlásil pro televizní stanici TVN24 stínový ministr zahraničí za Občanskou platformu Slawomir Nitras. Dále dodal, že vláda u sledovaných cizinců „nebere ohledy na to, jestli porušili nebo neporušili zákon.“

„Většinu teroristických útoků páchají přistěhovalci nebo jejich zde narozené děti“

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost však svůj krok obhajuje. Zástupce ministra obrany Michal Dworczyk to v pondělí označil za „normální věc“.

„Když uvážíme současné teroristické hrozby v zemích Evropské unie, tak by stát měl mít potřebné informace o cizích státních příslušnících pohybujících se na polském území,“ oznámil pro televizi TVN24 a dodal, že informace, které ministerstvo shromažďuje, nejsou tajné.

„Nezapomínejme na to, že pachateli většiny teroristických útoků posledních let byli buď lidé, kteří přišli ve vlně ilegální migrace nebo se v Evropě narodili v první generaci v rodinách přistěhovalců,“ řekl Dworczyk.

Polská konzervativní vláda patří k největším kritikům politiky otevřených dveří, kterou vůči žadatelům o azyl ze zemí Blízkého východu a Afriky uplatňuje Evropská unie.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek