KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Pomsta za podporu Kurdů: Irák zakázal používání izraelských vlajek

Irácký parlament jednomyslně rozhodl, že používání izraelské vlajky ve veřejných prostorách bude trestným činem. Tento neobvyklý krok je reakcí na snahy Kurdů o nezávislost.

...

Izrael podpořil referendum o nezávislosti Kurdů

V úterý večer iráčtí zákonodárci odhlasovali zákaz vyvěšování a používání izraelských vlajek na veřejnosti. Toto rozhodnutí ukazuje značné znepokojení irácké arabské většiny z výsledků referenda, ve kterém se před měsícem iráčtí Kurdové vyjádřili pro nezávislost. Irák toto referendum označil za protiústavní.

Izrael jako jediný stát na celém světě otevřeně toto referendum o nezávislém Kurdistánu podpořil. Kurdské referendum přitom tvrdě odmítl nejen Bagdád, ale i Írán, Turecko a dokonce i nejbližší přátelé Kurdů, za které byly považované Spojené státy.

Na znamení vděčnosti a poděkování za izraelskou podporu Kurdové hrdě mávali Izraelskými vlajkami na shromážděních organizovaných v souvislosti s hlasováním o nezávislosti. Na první pohled může vypadat používání modrobílé vlajky v regionu, který je tradičně vůči Izraeli nepřátelský, podivně, ale historicky Kurdy s Izraelci spojuje tradiční přátelství.

Izrael totiž v minulosti dlouhodobě podporoval kurdský odpor proti bývalému iráckému diktátorovi Saddámu Husajnovi.

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je navíc jediným vrcholným politickým představitelem v regionu Blízkého východu, který snahy o kurdskou nezávislost otevřeně podporuje. Proto se jeho portrét na zmíněných demonstracích Kurdů rovněž často objevuje.

„Mávání izraelskými vlajkami snižuje prestiž Iráku“

Mávání izraelskými vlajkami na kurdských shromážděních dokonce přivedlo některé irácké a íránské politické představitele k obvinění Izraele, že celé hnutí za nezávislost uměle vyvolal, aby urychlil rozpad Iráku.

Návrh zákona zakazujícího užívání izraelské vlajky předložil poslanec za Šíitský blok Hamid al-Khudary. „Vyvěšování vlajky sionistické entity je nebezpečným jevem,“ řekl poslanec v telefonním rozhovoru pro list Washington Post. „Mávání vlajkami během kurdských demonstrací snižuje prestiž Iráku a jeho obyvatel, protože Izrael je iráckým nepřítelem.“

Podle Khudaryho rovněž zákon zakazuje propagaci sionismu a irácká vláda teprve rozhodne o patřičném trestním postihu při porušení tohoto zákona.

Irák v současné době nemá s Izraelem diplomatické vztahy a neúčastnil se nedávných snah některých arabských států včetně Egypta a Saúdské Arábie o normalizaci vzájemných vztahů s Izraelem.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek