KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Problémy Googlu a Facebooku: V Austrálii prošetřují jejich negativní vliv na média

Australský úřad pro kontrolu hospodářské soutěže zahájil vyšetřování společností Google a Facebook kvůli podezření z ovlivňování mediálního trhu a poškozování konkurence i zákazníků. Tento krok spadá do snah o širší reformu médií v Austrálii.

...

 Obavy z budoucnosti médií

„Chceme prošetřit, jestli tyto platformy nezneužívají tržní sílu při obchodních jednáních a nepoškozují zákazníky, tvůrce mediálního obsahu a inzerenty,“ řekl předseda Australského úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů (ACCC) Rod Sims a dodal, že vyšetřování se bude zabývat chováním Facebooku a Googlu v Austrálii, abychom „v plné šíři porozuměli jejich vlivu na australský trh“.

Vláda toto šetření údajně nařídila kvůli obavám o budoucnost mediálního sektoru, který v posledních letech trpí finančními ztrátami, poklesem pracovních míst i šířením falešných zpráv.

Vyšetřovatelé disponují rozsáhlými pravomocemi a mohou vyžadovat od Googlu, Facebooku i dalších firem detailní informace včetně výslechů odpovědných osob.

Google i Facebook mají podobné potíže i v Evropě

Kvůli podezření ze zneužívání monopolního postavení již od roku 2000 opakovaně evropské regulační úřady vyšetřovaly přední technologické firmy, jako například Microsoft, Intel, Apple, Google, Facebook a Amazon. Googlu v současné době z Evropské unie hrozí pokuta ve výši více než 1 miliardy eur kvůli zneužívání monopolu na internetové vyhledávání. Tato pokuta by se mohla stát největším finančním trestem v historii zneužívání monopolního postavení.

V jiné kauze Evropská unie šetří, zda Google neoprávněně nezablokoval konkurenční internetové stránky, které využívaly jeho vyhledávací panely a reklamy. Rovněž prošetřuje omezování poskytovatelů mobilních služeb, kteří používají Android a obchod s aplikacemi Play od Googlu.

Úřad na ochranu osobních údajů ve Španělsku letos v září obvinil Facebook z porušení zákonů chránících soukromá data a důvěrné informace o občanech. Podle španělského úřadu společnost Facebook sbírala osobní data svých uživatelů, aniž by od nich k tomu měla jejich „jednoznačný souhlas“ a neinformovala je o tom, jak tyto informace využije.

Sociální síť Facebook též dostala pokutu 150 000 eur (téměř 4 miliony korun) od francouzského úřadu na ochranu osobních údajů za způsob, jakým sledovala své uživatele, aby jim pak následně ušila na míru reklamu. Tato pokuta vyplynula z širšího vyšetřování chování Facebooku též v Belgii, Nizozemí, Španělsku a Německu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek