KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

PRŮZKUM: Čtyři z deseti německých školáků neví, co je Osvětim

Pouze 59 % německých školáků a studentů ve věku od 14 let podle nové studie zveřejněné ve čtvrtek ví, že Osvětim (Auschwitz) byl nacistický tábor smrti. Průzkum provedený Körberovým institutem zjistil, že méně než polovina (47 %) žáků a studentů ve věku 14-16 let slyšela o tom, že byl v táboře smrti v letech 1941 - 1945 zavražděn více než 1 milion lidí. Studenti ve věku 17 let a více o Osvětimi slyšeli, ale jen tři z deseti věděli, co Osvětim představovala. 

...

Podle odborníků je důvodem úbytek historie jakožto samostatného předmětu

Co se týče celkové německé populace, o Osvětimi a jejím účelu má povědomí celkem 86 % Němců. „Obáváme se toho, že stále méně německých státních středních škol nabízí historii jako samostatný předmět,“ uvedl vedoucí vzdělávacího výzkumu na Körberově institutu Sven Tetzlaff.

„Podle mě je to jeden z hlavních důvodů, proč tak vysoký počet dětí školou povinných nemá o koncentračním táboře v Osvětimi ponětí,“ dodal Tetzlaff.  Studie se zaměřila právě na důležitost historie jakožto školního předmětu v očích německé veřejnosti a dětí.

Německá veřejnost si přeje, aby se děti učily přemýšlet kriticky

Dotazováno bylo přibližně 1 009 Němců ve věku od 14 let včetně 502 dětí školou povinných. Průzkum ukázal, že celkem 95 % dotazovaných Němců věří, že jsou hodiny historie důležité nebo hodně důležité. Většina z těchto lidí si přeje, aby se děti učily kriticky přemýšlet a dokázaly lekce z minulosti aplikovat na současnost.

Studenti, kteří se podíleli na průzkumu, uvedli, že kvalitní výuku historie považují za potřebnou. „Mladí lidé mohou získat vášeň pro historii pouze tehdy, pokud má něco společného s nimi samotnými a jejich životy,“ řekl Tetzlaff. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek