KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

První snímky ukazují, jakou škodu napáchala v Afghánistánu americká „Matka všech bomb“

Odlehlá oblast východního Afghánistánu, kde americká armáda dříve tento měsíc shodila svou největší nejadernou bombu, která kdy byla použita v boji, nese známky její síly, nicméně k dispozici je stále velmi málo důkazů o tom, kolik lidských a materiálních škod doopravdy způsobila.

...

Zachycené snímky zobrazují zdevastovaná horská úbočí, spálené stromy a pozůstatky několika staveb z hliněných cihel. O počtu obětí či jejich totožnostech však nevypovídají.

Od svržení bomby GBU-43/B „Massive Ordnance Air Blast“ (MOAB) na opevněný tunelový komplex v provincii Nangarhár, který údajně využívali bojovníci Islámského státu, kontrolují přístup na místo svržení americké jednotky, které proti teroristické skupině bojují společně s afghánskými jednotkami.


Americká armáda uvedla, že pokračující boje brání médiím a nezávislým vyšetřovatelům v návštěvě místa svržení a dle afgánských složek bojují s nepřítelem v dané oblasti stále speciální jednotky obou zemí.

Přestože je 9 525 kg vážící „matka všech bomb“ nejsilnější nejadernou bombou americké armády, její ničívá síla, která je ekvivalentem 11 tun TNT, je ve srovnání s relativně malými atomovými bombami svrženými na konci 2. světové války na Japonsko téměř zanedbatelná. Tyto atomové bomby měly totiž ničivou sílu odpovídající 15 000 a 20 000 tunám TNT.


Afghánské úřady uvedly, že při výbuchu bylo zabito téměř 100 bojovníků a žádní civilisté, nicméně tato tvrzení zůstávají neověřená vzhledem k odlehlosti oblasti a přítomnosti bojovníků Islámského státu.

Účelem bomby cílené na tunelový komplex bylo dle amerických velitelů zničení nášlapných min a dalších nástrah vytvořených bojovníky IS skrývajícími se v horách.

Dle svědka agentury Reuters nebylo na místě výbuchu vidět kráter ani žádná mrtvá těla.

Několik set metrů od místa výbuchu prozkoumali afghánští vojáci rozsáhlý tunel vybudovaný pod jedním z místních domů. Vchod do tunelu, který se nacházel uvnitř domu, vedl do tunelových chodeb, které byly dostatečně velké, aby v nich člověk mohl vzpřímeně stát. V chodbách se nacházely elektrické kabely s žárovkami, koberce, polštáře, pánské oblečení a obuv.


Americký ministr obrany James Mattis řekl ve čtvrtek reportérům, že americké jednotky nebudou zkoumat tunely, aby zjistily, kolik lidí mohlo být při útoku zabito.

„Upřímně, vykopávat tunely za účelem počítání mrtvých těl pravděpodobně není ta správná činnost, jakou by naše jednotky měly trávit čas, když neustále pronásledují nepřítele, který je stále aktivní,“ řekl Mattis.


Útok byl součástí větší operace s cílem odříznout bojovníky IS od jejich pevností v horských oblastech podél hranice mezi Afghánistánem a Pákistánem.

Dle amerického vojenského velení v Kábulu provedly americké jednotky v březnu v provincii Nangarhár 79 „protiteroristických zásahů“ proti Islámskému státu, při nichž se jim podařilo zabít až 200 bojovníků.


Americké úřady odhadují, že v Afghánistánu se celkem nachází 600 – 800 bojovníků IS, a to hlavně v provincii Nangarhár, ale také v sousední provincii Kúnar.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
na tych skalach evidentne nerastlo nic a vsetko co znicili bol jeden domcek nejakeho pastiera koz