KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rakouské parlamentní volby ovládly dvě anti-migrační strany, do čela země jde nejmladší lídr na světě

Konzervativní Rakouská lidová strana (ÖVP) a pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) ovládly podle předběžných výsledků víkendové parlamentní volby v sousedním Rakousku. Do čela země se tak s největší pravděpodobností dostane teprve jednatřicetiletý Sebastian Kurz, který se tak stane nejmladším lídrem na světě.

...

V čele Rakouska stane „Wunderwuzzi“

Kurz oznámil vítězství své stran krátce po zveřejnění prvních průzkumů z volebních místností. Tweetnul, že na ÖVP „byla uložena velká zodpovědnost,“ kterou strana přijímá „s velkou pokorou“.

OVP podle předběžných výsledků nechybělo mnoho k možnosti sestavit většinovou vládu. Kurz sice nepopřel možnost sestavení menšinové vlády, ale ve hře je aktuálně také možná koalice s druhou FPO.

„Samozřejmě bych chtěl sestavit stabilní vládu. Pokud to nebude možné, jsou tady další možnosti,“ řekl Kurz a dodal, že má v plánu jednat se všemi stranami, které se do parlamentu dostanou, ale nejdříve si počká na finální výsledky, jež budou kvůli nutnosti sečíst korespondenční hlasy a také hlasy Rakušanů, kteří z důvodu nepřítomnosti ve svých volebních okrscích volili mimo své bydliště.


Sebastian Kurz se svou přítelkyní Susanne Thier přichází na volební párty ÖVP ve Vídni.

Ve své předvolební kampani se Kurz, kterému v Rakousku přezdívají „Wunderwuzzi“, tedy „zázračné dítě“, zavázal ke snížení dávek pro všechny cizince na území země a slíbil rovněž, že zastaví neustálé zasahování Evropské unie do rakouské politiky.

Projekce výsledků přisuzují Rakouské lidové straně (ÖVP) 31,4 % hlasů, tedy o více než 7 % více, než v předchozích volbách v roce 2013. Druhé místo aktuálně drží Svobodná strana Rakouska (FPÖ) s 27,4 % hlasů a třetí skončila Sociálně demokratická strana Rakouska (SPÖ). Souboj o konečné druhé místo však ještě mohou ovlivnit nesečtené hlasy.

Rakouský prezident Alexander van Der Bellen již potvrdil, že pokud se předběžné výsledky voleb potvrdí, pověří Kurze sestavením příští vlády.

Zájem Rakušanů o volby a politiku demonstruje také volební účast, která oproti 75 % z roku 2013 nyní vzrostla na 80 %.

Na stole leží možnost anti-migrační koalice největších stran

Hlavním tématem předvolebních kampaní byla především migrace a ve volbách nakonec uspěly strany, které se svými sliby a zamýšlenými změnami profilují spíš jako anti-migrační. Díky této společné rétorice nyní existuje možnost, že v Rakousku vznikne dosud zcela bezprecedentní koalice mezi silně pravicovou FPÖ a konzervativní ÖVP, která by se na evropské politické scéně stala milníkem.


Sebastian Kurz promlouvá na volební párty ke svým podporovatelům, kteří drží nápisy „Danke!“ (Děkuji, pozn. red.)

Volební programy stran se v mnohém prolínají a na řadě klíčových otázek se oba politické subjekty shodují.

Rakouská lidová strana ve své kampani slibovala především:

 • Zastropování finanční podpory pro uprchlíky na 540 eur měsíčně.
 • Zrušení dědické daně a zvýšení minimální měsíční mzdy na 1500 eur.
 • Snížení daně z příjmu pro osoby s celoročními příjmy přesahujícími 60 000 eur.

Svobodná strana Rakouska svým voličům slíbila:

 • Tlak na Brusel, aby členským státům vrátil větší moc v rozhodování.
 • Uzavření některých sektorů ekonomiky pro pracovníky ze zemí mimo EU.
 • Snížení podílu zahraničních studentů ve školách.
 • Deportování odsouzených cizinců.

Obě strany se navíc shodují na tom, že:

 • By měly být zcela zastaveny mise zachraňující uprchlíky ve Středomoří.
 • EU by měla ztratit svůj vliv na každodenní vládnutí Rakousku.
 • By měly vzrůst nároky na integraci, které předcházejí udělení občanství.
 • By na dobu 5 let měly být zakázány benefity pro cizince.


Rakouský ministr zahraničí a lídr ÖVP Sebastian Kurz (vpravo), rakouský kancléř a lídr SPÖ Christian Kern a lídr pravicové FPÖ Heinz-Christian Strache v předvolební televizní debatě.

Německá media Rakušany obviňují, že se nechali zmást obyčejným populismem

Výsledky Rakouských voleb se nesetkaly s příliš příznivým ohlasem v sousedním Německu, kde media kritizují zejména politický posun země směrem doprava. List Süddeutsche Zeitung ve svém pondělním titulku k rakouským volbám napsal: „V Rakousku vyhrál bezduchý populismus“. Berlínský Tagesspiegel rovněž rakouské voliče obvinil z toho, že se nechali opít jen prostým populismem.

Německá media varují že i Sociálně demokratická strana Rakouska v zájmu úspěchu ve volbách přešla na tvrdší anti-migrační politiku. Údajně tak hrozí, že mezi trojicí největších stran vznikne velmi silná anti-migrační koalice, která Rakousko jednak posune dál od Bruselu a zároveň jej přiblíží více k politické cestě, kterou se vydalo například Orbánovo Maďarsko. „Hrozí nám Rakousko, které si jako vzor vezme silně pravicový politický kurz Maďarska pod vládou Viktora Orbána,“ napsal Allgemeine Zeitung.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek