KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rakousko posílá na hranice vojsko i obrněná vozidla, aby zabránilo náporu migrantů z Itálie

Rakousko nechalo přemístit na hranice s Itálií čtyři obrněné vozy, k dispozici má rovněž 750 vojáků, jejichž cílem je zamezit příchodu migrantů z Itálie. Společně s vojenským zabezpečením hranic má vláda v plánu zavést kontroly v rušném Brennerském průsmyku, a to „velmi brzy.“

...

Rakousko chce být připraveno na možné opakování situace z roku 2015

Plánované kontroly by se podle všeho neměly týkat obchodních transportů, před jejichž omezením už loni varovala Itálie, podle níž by omezení porušilo pravidla EU o volném pohybu. „Očekávám, že již brzy zavedeme hraniční kontroly,“ uvedl rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil.


Foto: Daily Mail

Itálie a Rakousko jsou členy Schengenu, volný pohyb byl však omezen opětovným zavedením kontrol na mnoha přechodech po celém bloku vlivem nárůstu počtu ilegálních migrantů procházejících Evropou. „Uvidíme, jak se bude situace v Itálii vyvíjet, musíme být připraveni na to, abychom se vyhnuli situaci, jaká nastala v létě roku 2015,“ řekl Doskozilův mluvčí.


Hranice mezi Itálií a Rakouskem prochází Brennerským průsmykem

Rakouský ministr uvádí, že cílem obrněných transportérů je jen blokace silnic

Do Itálie v tomto roce připlulo již více než 80 000 uprchlíků a přistěhovalců, z nichž většina dorazila na lodích přijíždějících z Afriky. Rakousko mezitím nechalo přesunout svou těžkou vojenskou techniku včetně čtyř obrněných vozidel do oblasti Tyrolska, které sousedí s Itálií. Obrněná vozidla mají za cíl zablokovat silnice. „Nejsou to bojové tanky. Jedná se o obrněné vozy bez zbraní,“ uvedl mluvčí.


„Tato vozidla byla použita i během uprchlické krize v roce 2015 a 2016 na hraničním přechodu Spielfeld, který sousedí se Slovinskem,“ pokračoval ministrův mluvčí. Podle něj by mohla být na místo v případě potřeby poslána i armáda o síle 750 vojáků, a to do 72 hodin.

Jen za letošní rok přišlo do celé Evropy podle UNHCR více než 100 000 přistěhovalců. To přimělo Itálii, aby požádala ostatní země o pomoc s přijímáním uprchlíků, kteří bez přestání dorážejí k italským břehům. Italská vláda nyní hrozí tím, že nechá uzavřít své přístavy všem soukromým lodím, které sem uprchlíky den co den přivážejí.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek