
Rakousko chce být připraveno na možné opakování situace z roku 2015
Plánované kontroly by se podle všeho neměly týkat obchodních transportů, před jejichž omezením už loni varovala Itálie, podle níž by omezení porušilo pravidla EU o volném pohybu. „Očekávám, že již brzy zavedeme hraniční kontroly,“ uvedl rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil.
Foto: Daily Mail
Itálie a Rakousko jsou členy Schengenu, volný pohyb byl však omezen opětovným zavedením kontrol na mnoha přechodech po celém bloku vlivem nárůstu počtu ilegálních migrantů procházejících Evropou. „Uvidíme, jak se bude situace v Itálii vyvíjet, musíme být připraveni na to, abychom se vyhnuli situaci, jaká nastala v létě roku 2015,“ řekl Doskozilův mluvčí.
Hranice mezi Itálií a Rakouskem prochází Brennerským průsmykem
Rakouský ministr uvádí, že cílem obrněných transportérů je jen blokace silnic
Do Itálie v tomto roce připlulo již více než 80 000 uprchlíků a přistěhovalců, z nichž většina dorazila na lodích přijíždějících z Afriky. Rakousko mezitím nechalo přesunout svou těžkou vojenskou techniku včetně čtyř obrněných vozidel do oblasti Tyrolska, které sousedí s Itálií. Obrněná vozidla mají za cíl zablokovat silnice. „Nejsou to bojové tanky. Jedná se o obrněné vozy bez zbraní,“ uvedl mluvčí.
„Tato vozidla byla použita i během uprchlické krize v roce 2015 a 2016 na hraničním přechodu Spielfeld, který sousedí se Slovinskem,“ pokračoval ministrův mluvčí. Podle něj by mohla být na místo v případě potřeby poslána i armáda o síle 750 vojáků, a to do 72 hodin.
Jen za letošní rok přišlo do celé Evropy podle UNHCR více než 100 000 přistěhovalců. To přimělo Itálii, aby požádala ostatní země o pomoc s přijímáním uprchlíků, kteří bez přestání dorážejí k italským břehům. Italská vláda nyní hrozí tím, že nechá uzavřít své přístavy všem soukromým lodím, které sem uprchlíky den co den přivážejí.
Komentáře (0)