KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rakousko přijalo zákon zakazující šíření Koránu a celoobličejové závoje na veřejnosti

Rakouský parlament schválil balíček opatření, která staví distribuci Koránu a nošení tradičního muslimského celoobličejového závoje na veřejnosti mimo zákon. Od října 2017 budou ženy moci za nošení burky či nikábu obdržet pokutu ve výši 150 eur (přibližně 4 000 Kč). 

...

Silnější snaha o integraci muslimů

Podle německého deníku Bild legislativní balíček, který byl schválen v úterý, dále vyžaduje, aby žadatelé o azyl absolvovali jednoletý integrační kurz, během něhož se budou muset naučit německý jazyk a zásady rakouské etiky.

Nová opatření také stanovují žadatelům o azyl povinnost provádět neplacené veřejné práce. Tento požadavek má dle deníku Bild uprchlíky připravit na rakouský pracovní trh.

Dle rakouského zpravodajského serveru oe24.at byl balíček opatření schválen oběma vládnoucími stranami, Sociálně demokratickou stranou a Rakouskou lidovou stranou.

Opoziční strany však návrh kritizují a tvrdí, že lze pochybovat o tom, že zakázání celoobličejového závoje přispěje k integraci žadatelů o azyl.

Útoky na uprchlická centra se stupňují

Počet útoků na zařízení pro uprchlíky se v Rakousku během roku 2016 zdvojnásobil. Útočníci centra napadali různými způsoby, od vrhání Molotovových koktejlů po přeřezávání plynovodů.


Od léta 2015 přijalo Rakousko více než 130 000 žádostí o azyl od migrantů z Blízkého východu a severní Afriky. Tato země s 8,7 miliony obyvatel přijala více uprchlíků na osobu než kterákoli jiná evropská země s výjimkou Švédska.

Dle programu EU pro přesídlení uprchlíků schváleného v roce 2015 by Rakousko mělo přijmout 460 žadatelů o azyl z Itálie a zhruba 1400 z Řecka. Nicméně v roce 2015 Rakousko přijalo přibližně 90 000 uprchlíků, a byla mu tak udělena dočasná výjimka z programu.

Více peněz pro migranty vracející se domů

Jako součást snahy o urychlení repatriace zhruba 50 000 uprchlíků Vídeň v březnu tohoto roku slíbila, že zdvojnásobí množství peněz nabízené migrantům, kteří se dobrovolně vrátí do své rodné země. Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka uvedl, že tento plán cílí primárně na „ty, kterým pravděpodobně nebude uděleno povolení k dlouhodobému pobytu“.


Tradiční muslimské pokrývky hlavy a obličeje jsou v Evropě již dlouho kontroverzním tématem. První zemí, která celoobličejové závoje zakázala, byla Francie v roce 2011 a krátce na to následovala také Belgie.

Minulý měsíc přijalo částečný zákaz celoobličejových závojů také Německo, přičemž německé úřady uvedly, že je povinností země prezentovat se jako „ideologicky a nábožensky neutrální“. Zákaz se vztahuje na státní zaměstnance včetně zvolených zastupitelů, vojenského personálu a lidí pracujících v soudnictví.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Pokud jim nikab a burka vyhovuje, tak jim vyhovuje i vlastní země, proto by měli urychleně se tam vrátit. Evropa není nafukovací a má své zkušenosti s totalitou. Islám je v podstatě totalita.