KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rakouský soud poslal do vězení rodiče, kteří své děti odvezli k Islámskému státu

Rakouský soud v pátek odsoudil dva manželské páry k vysokým trestům až 10 let za to, že spolu se svými dětmi odjely na syrské území, které bylo pod kontrolou Islámského státu a ukazovaly jim videa s popravami.

...

Sedmiletý chlapec se účastnil popravy

Dva muži spolu se svými manželkami a dohromady se svými osmi dětmi, z nichž nejmladšímu byly teprve dva roky, v prosinci 2014 odcestovali do válkou zmítané Sýrie. Zde se přidali k extremistům z Islámského státu a své děti mimo jiné nutili sledovat z „výchovných důvodů“ hrůzyplná videa a jeden sedmiletý chlapec byl dokonce přítomen na popravě.

Tento případ řeší soud v jihorakouském městě Graz. Jeden z obžalovaných – 49letý Hasan O. – při přelíčení odmítl, že by byl členem Islámského státu a bránil se, že zde pouze pracoval jako masér starající se o zraněné vojáky.

„V mešitě (v Grazu) jsem se dozvěděl, že tam můžeme žít v souladu s islámem a s plnou svobodou pro ženy a děti,“ řekl Hasan u soudu. „Chtěli jsme tam zůstat jen asi 10 až 12 dní.“

Rodiny u islamistů však zažily rozčarování a ze Sýrie v dubnu 2016 utekly. Turecko je následně vydalo zpět do Rakouska, kde jim byly odebrány děti.

Kromě jedné konvertitky rodiče pocházeli z Bosny

Všichni čtyři rodiče – Hasan O. spolu se svojí manželkou Katou O. a Enes S. s manželkou Michaelou S. – byli odsouzeni za připojení se k teroristické organizaci a za špatnou péči a zanedbávání svých dětí.

Všichni dostali desetileté tresty s výjimkou Katy O., která byla odsouzena na devět let za mřížemi. Všichni odsouzení mají rakouské občanství a s výjimkou rakouské islámské konvertitky Michaely S. pocházeli z Bosny.

Podle zdůvodnění soudu by rozsudky měly signalizovat, že „rakouský stát nechce něco takového v žádném případě akceptovat.“

Rakousko bylo dosud ušetřeno útoků islamistických extremistů, ke kterým během posledních let došlo v řadě dalších evropských zemí.

Znepokojivé však je, že od počátku občanské války v Sýrii tam z Rakouska odjelo asi 300 lidí. Vzhledem k relativně nízkému počtu rakouských obyvatel ve výši asi 8,7 milionu lidí to znamená jeden z největších podílů na jednoho obyvatel v rámci celé Evropské unie.   

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek