
Sedmiletý chlapec se účastnil popravy
Dva muži spolu se svými manželkami a dohromady se svými osmi dětmi, z nichž nejmladšímu byly teprve dva roky, v prosinci 2014 odcestovali do válkou zmítané Sýrie. Zde se přidali k extremistům z Islámského státu a své děti mimo jiné nutili sledovat z „výchovných důvodů“ hrůzyplná videa a jeden sedmiletý chlapec byl dokonce přítomen na popravě.
Tento případ řeší soud v jihorakouském městě Graz. Jeden z obžalovaných – 49letý Hasan O. – při přelíčení odmítl, že by byl členem Islámského státu a bránil se, že zde pouze pracoval jako masér starající se o zraněné vojáky.
„V mešitě (v Grazu) jsem se dozvěděl, že tam můžeme žít v souladu s islámem a s plnou svobodou pro ženy a děti,“ řekl Hasan u soudu. „Chtěli jsme tam zůstat jen asi 10 až 12 dní.“
Rodiny u islamistů však zažily rozčarování a ze Sýrie v dubnu 2016 utekly. Turecko je následně vydalo zpět do Rakouska, kde jim byly odebrány děti.
Kromě jedné konvertitky rodiče pocházeli z Bosny
Všichni čtyři rodiče – Hasan O. spolu se svojí manželkou Katou O. a Enes S. s manželkou Michaelou S. – byli odsouzeni za připojení se k teroristické organizaci a za špatnou péči a zanedbávání svých dětí.
Všichni dostali desetileté tresty s výjimkou Katy O., která byla odsouzena na devět let za mřížemi. Všichni odsouzení mají rakouské občanství a s výjimkou rakouské islámské konvertitky Michaely S. pocházeli z Bosny.
Podle zdůvodnění soudu by rozsudky měly signalizovat, že „rakouský stát nechce něco takového v žádném případě akceptovat.“
Rakousko bylo dosud ušetřeno útoků islamistických extremistů, ke kterým během posledních let došlo v řadě dalších evropských zemí.
Znepokojivé však je, že od počátku občanské války v Sýrii tam z Rakouska odjelo asi 300 lidí. Vzhledem k relativně nízkému počtu rakouských obyvatel ve výši asi 8,7 milionu lidí to znamená jeden z největších podílů na jednoho obyvatel v rámci celé Evropské unie.
Komentáře (0)