KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Ratko Mladič odsouzen na doživotí za válečné zločiny, podle příbuzných obětí přišel trest příliš pozdě

Bosenští muslimové, kteří při masakru v Srebrenici v roce 1995 přišli o své blízké, uvedli, že žádný trest není pro Ratka Mladiče dostatečný a že trest přišel příliš pozdě. Bývalý velitel bosensko-srbské armády byl po letech odsouzen na doživotí za genocidu a válečné zločiny. 

...

Při masakru v Srebrenici zahynulo až 8 000 mužů a chlapců

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu po více než 20 letech rozhodl o tom, že je Mladič (74) zodpovědný za válečné zločiny v Bosně včetně tříletého obléhání Sarajeva a masakru v Srebrenici z roku 1995.


Ratko Mladič (uprostřed) vedl během konfliktu v letech 1992 až 1996 bosensko-srbské síly

Vražda zhruba 8 0000 muslimských mužů a chlapců ve východní bosenské enklávě představuje vůbec nejhorší masové zabíjení v Evropě od dob druhé světové války. Organizace spojených národů nazvala odsouzení Mladiče za „významné vítězství v rámci spravedlnosti,“ s tím, že bývalého vojenského velitele označila za  „ztělesnění zla.“


Příbuzné ženy obětí s jejich fotografiemi

„Může vůbec existovat přiměřený trest pro někoho, kdo spáchal tolik zločinů?“ zeptala se Vasva Smajlovičová (74) s odkazem na masakr v Srebrenici. Její manžel, zeť a další příbuzní byli mezi oněmi 8 tisíci povražděných muslimských mužů a chlapců, i když Mladič zdejší obyvatele ujišťoval o tom, že jejich město neutrpí žádné škody.


Zavraždění muži byli házeni do masových hrobů

„Žádná slova nemohou popsat, jak se cítím. Všechno to přišlo příliš pozdě,“ uvedla Smajlovičová. Její švagrová však byla toho názoru, že bylo spravedlnosti učiněno za dost, i když přišla až 22 let po válce. „Nic nemůže utišit naši bolest, ale je důležité, že bylo dosaženo spravedlnosti,“ řekla Bida Smajlovičová, která naposledy spatřila svého manžela, když se v červenci roku 1995 pokusil utéci lesem. Jeho pozůstatky byly později nalezeny v hromadném hrobě.

Mladič byl ze soudní síně vyveden kvůli nepřístojnému chování

Tribunál uznal Mladiče vinným v 10 z 11 obvinění, která zahrnovala dvě obvinění z genocidy, pět obvinění ze zločinů proti lidskosti a čtyři obvinění z porušení pravidel války. Bývalý vojenský velitel se u soudu choval nepřístojně, vykřikoval, že je nevinný a že jsou „všichni lháři,“ načež byl ze soudní síně vykázán. 

Vojska pod Mladičovým vedením roku 1995 zmasakrovala v Srebrenici až 8 000 mužů a chlapců obvykle střelbou do zad, oběti byly poté naházeny do masových hrobů. Mnozí z popravených mužů byli před zastřelením biti či jinak mučeni, museli rovněž zpívat srbské písně.


Pozůstalí se konečně dočkali spravedlnosti

Mladič byl rovněž zodpovědný za vedení 44měsíčního obléhání a ostřelování Sarajeva, které je hlavním městem Bosny. Během té doby zahynulo až 10 000 lidí a více než 200 vojáků NATO se stalo rukojmími a zároveň lidskými štíty.


Mladič u soudu vykřikoval, že jsou všichni lháři

Ve složitém případu, který se táhl více než čtyři roky, svědčilo téměř 600 svědků. Podle Tribunálu Mladič „výrazně přispěl ke genocidě spáchané v Srebrenici s cílem zničit zdejší muslimské obyvatelstvo.“ Proti bývalému vojenskému veliteli svědčili i ti, kteří masakr přežili. Odsouzený muž byl velitelem bosensko-srbských sil od roku 1992 do roku 1996 v rámci zuřivých občanských válek a etnických čistek po rozpadu Jugoslávie. Mladič byl jedním z nejhledanějších uprchlíků světa před tím, než byl v roce 2011 zadržen na severu Srbska.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek