KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Salzburg vybavil pouliční lampy airbagy, aby do nich lidé nenaráželi při zírání do telefonů

Rakouské město se rozhodlo pojistit vůči tzv. „smartphone zombies,“ tedy lidem, kteří při chůzi po ulici koukají do svých mobilních telefonů a nesledují při tom, co se děje kolem nich. Podle salcburských úřadů si zde turisté stále více ubližují tím, že koukají do chytrých telefonů a při tom vůbec nesledují, kam jdou. Na pouliční lampy tak byly umístěny speciální airbagy, aby si lidé při případném nárazu neublížili. 

...

Airbagy mají nejen zmírnit případný náraz, ale také upozornit na danou problematiku

Místní obyvatelé označují uživatele chytrých mobilních telefonů za „Smombies,“ což je zkrácenina slov „smartphone“ a „zombie.“ Zdejší úřady jsou přesvědčeny, že umístění airbagů na lampy je rovněž vhodný způsob, jak chodce upozornit, aby byli při chůzi po rušné ulici opatrnější. Nové opatření je dílem zdejšího Výboru pro bezpečnost provozu (KVF).

Expert z KVF Martin Pfanner uvedl. „Jsme toho názoru, že pokud lidé uvidí toto veřejné varování o možném nebezpečí ve formě airbagů umístěných na lampách, změní své chování.“ Místní média provedla několik rozhovorů s chodci, jichž se tento problém přímo týká. Lidé uvedli, že jim airbagy připomínají to, aby dávali větší pozor.


Podobná opatření přijala i další města po celém světě

Podle Pfannera se chodci podílejí na větším počtu nehod v ulicích města než kdokoliv jiný - včetně cyklistů či řidičů mopedů a automobilů. Expert na bezpečnost provozu uvedl, že až 40 % zraněných chodců bylo v době srážky něčím rozptýleno.

Salzburk však není jediným městem, které se podobnou problematikou zabývá. Například v Číně existují speciální chodníky, které jsou určeny přímo chodcům se smartphony. V Honolulu se místní radní rozhodli, že pokud někdo půjde přes silnici a bude se při tom koukat na obrazovku svého mobilního telefonu, bude rovnou pokutován.


V německém Augsburgu se zase pravidelně rozsvěcují semafory umístěné na zemi, tedy v místě, kam uživatelé smartphonů lépe dohlédnou. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek