KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Šestice českých turistů v „boratkách“ zatčena v Kazachstánu

Čeští turisté, kteří se v Kazachstánu vydali na veřejnost v převleku za postavu Borata pouze v jeho známých limetkově zelených boratkách, byli za tento čin zatčeni tamní policií. Pomoc zatčeným naháčům již nabídl i představitel Borata Sacha Baron Cohen.

...

Skupinka Čechů v kultovních limetkově zelených plavkách pózovala pro společné fotografie v hlavním kazašském městě Astana minulý týden.

Podle místních medií bylo všech šest turistů v úterý zatčeno a každý za svůj „neslušný“ vzhled dostal pokutu ve výši 22 500 kazachstánských tenge (necelých 1500 Kč).

Kostým, ve kterém se Češi v Astaně objevili, proslavila notorická postava Borata, fiktivního uvaděče kazašské televize, kterého ztvárnil komik Sacha Baron Cohen.


Skupinka českých turistů, která se v Astaně rozhodla vzdát hold Boratovi; foto: Informburo.kz

Zpráva o zatčení turistů rozpoutala mezi Kazachy živou diskuzi na sociálních sítích. Novinářka Assem Mirjekeeva na svůj Facebook napsala: „Zajímalo by mě, jak by české orgány reagovaly, pokud by to samé udělali naši občané v jejich zemi?“

„Myslím si, že by nereagovaly. Celé je to kvůli přílišné citlivosti naší policie,“ odpověděl ji do komentářů uživatel Vitalij Shuptar.

„Tohle je svádění, měli je zavřit,“ napsal na Instagram uživatel @_solar__eclipse_.

„Měli být obviněni z urážky cti národa,“ napsal další komentující.

Pomoc zatčeným Čechům nabídl i sám Baron Cohen, který se na svém Facebooku nabídl, že pokud jej kontaktují a dokáží, že na fotografii jsou skutečně oni, pokutu za ně velmi rád zaplatí. Zřídil si pro tuto příležitost i novou e-mailovou adresu arrestedforwearingyourmankini@gmail.com


Postava Borata zůstává v této středoasijské zemi i nadále velmi kontroverzní.

Baron Cohem v roce 2006 napsal a produkoval komendii „Borat: Nakoukání do amerycké kultury na obědnávku slavnoj kazašskoj národu“ (v originále Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan). Film sleduje postavu Borata Sagdijeva, který se vydává do Spojených států, aby zde natočil dokument.

Kazachstán zakázal jak promítání filmu v kinech, tak prodej jeho DVD. Vláda rovněž Baronu Cohenovi pohrozila žalobou.

Byť byly části filmu odehrávající se v Kazachstánu natočeny převážně v Rumunsku, podle kazašských úřadů film zemi ukazoval jako rasistickou, sexistickou a primitivní.


Sacha Baron Cohen

V roce 2012 nicméně kazašský ministr zahraničí veřejně Baronu Cohenovi poděkoval za podporu turismu ve střední Asii.

Focení nepatřičných snímků či ukazování se na veřejnosti v nevhodném oblečení může turisty dostat do problémů mimo Kazachstán v řadě dalších zemí.

Dva turisté původem z Británie a Francie byli loni v březnu vyvedeni z Machu Picchu a vyslýcháni peruánskou policií poté, co se v prostorách památky fotili nazí. V roce 2015 byla zase skupinka turistů zatčena v Malajsii za to, že pózovala pro fotku nahá na vrcholku hory.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek