KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Severoitalská města volají o pomoc. Přicházejí sem tisíce na Západě odmítnutých migrantů

Starostové čtyř měst z regionu Friuli-Venezia Giulia na severu Itálie žádají o pomoc s řešením vlny migrantů, kteří nezískali právo na azyl v jiných evropských zemích a nyní se o něj pokoušejí na italském území.  

...

Převažují mladí muži z Pákistánu a Afghánistánu

Itálii mají všichni v souvislosti s migrační krizí spojenou s uprchlíky, kteří se ze Sicílie na jihu země pokoušejí dostat na sever do Německa nebo Švédska. V regionu Friuli-Venezia Giulia, který leží na hranicích se Slovinskem a Rakouskem, mají ovšem zkušenost s migranty mířícími opačným směrem.

Jenom během tohoto roku sem přišlo několik tisíc žadatelů o azyl z Německa, Rakouska, Francie a Belgie. Kvůli těmto potížím se spojili starostové měst Gorizia, Terst, Udine a Pordenone a napsali dopis italskému ministrovi vnitra, ve kterém vyjádřili své hluboké znepokojení.

 Jedním z obyvatel ubytovny pro uprchlíky v Gorizii, kterou provozuje katolická charita, je i Samir původem z Afghánistánu. Pro britskou BBC prozradil, že tři roky pobýval v Německu, ale jeho azylová žádost tam byla zamítnuta. „Neměl jsem jinou možnost, než přijít sem do Itálie,“ řekl. „Myslím si, že zde během jednoho nebo jednoho a půl roku získám doklady.“

V ubytovně v Gorizii mezi migranty převažují mladí muži z Pákistánu a Afghánistánu. Podle zaměstnance místní charity Adalberta Chimery jich sem v současné době přichází 15 až 20 každý den. Podle jeho názoru je to proto, že italská legislativa jim dává větší šanci na setrvání v Evropě.

Očekávají zde méně přísné azylové podmínky

„Míří do Itálie, protože Itálie je v celém Afghánistánu a části Pákistánu považována za místo, kde je šance na azyl. Očekávají zde méně přísná kritéria týkající se politického azylu. Friuli-Venezia Giulia je pro ně nejbližším regionem, protože přicházejí z Německa, Rakouska nebo po Balkánské trase,“ řekl Chimera.

Na sever Itálie směřují především migranti, kterým byla zamítnuta žádost o azyl v řadě evropských zemí a italské zákony jim nabízejí druhý pokus o získání azylu.

Podle zkušeností místního faráře v Gorizii Franca Gismana se migranti v drtivé většině chovají slušně, ale přesto zaznamenal růst xenofobie.  „Registrujeme změnu místní mentality. Lidé se velmi bojí těchto mladých mužů, kteří se nudí a potulují po centru města. Musím však říci, že za všechny ty roky jsme s těmito lidmi nikdy neměli žádné problémy. Jsou velmi zdvořilí a snaží se nám nepřidělávat starosti,“ řekl Franco Gismano.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek