KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Spojené státy zveřejnily 1. video ze shození své největší nenukleární bomby na Afghánistán

Americké síly operující na území Afghánistánu zveřejnily letecké záběry ukazující čtvrteční dopad bomby s názvem „Massive Ordnance Air Blast“ (MOAB), přezdívané také jako „matka všech bomb“ na systém jeskyní a tunelů Islámského státu v okrese Achin.

...

Záběry ukazují devastaci, kterou masivní bomba s označením GBU-43/B způsobila. Shození na předem určený cíl provedl letoun MC-130, výbuch po sobě zanechal oblak kouře hřibovitého tvaru a kráter v místě dopadu.

Americké letectvo má MOAB ve svém arzenálu jakožto největší a nejsilnější nejadernou bombu od roku 2003, kdy došlo k jejímu prvnímu úspěšnému testu. Nikdy však nebyla použita přímo v bojovém nasazení, a to zejména kvůli obavám z možných civilních obětí. Výbuch této bomby by měl podle dostupných informací zasáhnout vše v okruhu 1,6 kilometru.

Šlo o největší v boji použitou bombu od druhé světové války, kdy rovněž americké letectvo shodilo druhou jadernou bombu  „Fat Man“ (Tlouštík) na japonské Nagasaki a o největší nenukleární bombu, jaká byla v historii shozena v rámci bojového nasazení.

Afghánské ministerstvo vnitra již vydalo prohlášení, ve kterém oznámilo, že bombový útok, při kterém byl MOAB použit, nijak nezasáhl žádné civilisty a vyústil v smrt 36 teroristů.

„Žádný civilista nebyl zraněn a pouze základna, kterou Daesh (Islámský stát, IS; pozn. red.) používal k vedení svých útoků do dalších částí provincie, byla zničena,“ řekl mluvčí afghánského ministerstva Dawlat Waziri.


Autor: ToD

Zdroj: Twitter / YouTube

Foto: © USForces Afghanistan / Twitter

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (6 příspěvků)

Komentáře (6)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
that usa...
with two