KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Studentka z JAR omylem obdržela místo zhruba 2 tisíc Kč přes 20 milionů. Teď čelí problémům s vrácením

Studentka, která místo obvyklého měsíčního příspěvku v hodnotě 2 300 Kč obdržela díky chybě 23 milionů Kč, má nyní problémy. Peníze, které jí nepatřily, totiž stihla během 73 dní se svými kamarádkami z části utratit. 

...

Z nijak zvlášť výrazné studentky se rázem stal naprosto jiný člověk

27letá studentka účetnictví Sibongile Maniová byla překvapena, když jí namísto obvyklé podpory ke studiu přišla částka o mnoho nul vyšší. Maniová vyřešila situaci po svém a prakticky přes noc se z ní stal úplně jiný člověk. Nechala si udělat nový účes, začala nosit značkové oblečení a kabelky a pořídila si i nový iPhone.

Sibongile, která studuje na univerzitě Walter Sisulu v jihoafrickém městě Mthatha, dostávala každý měsíc 2 300 Kč (1 400 jihoafrických randů) jakožto studijní příspěvek na stravu a učebnice. Jenže společnost, která tyto příspěvky spravuje, zřejmě udělala chybu a studentce poslala namísto 1 400 randů 14 milionů, tedy zhruba 23 milionů Kč.

Maniová si začala svých neoprávněně nabytých peněz užívat plnými doušky, nakupovala nejen pro sebe, ale i pro své kamarádky, začala pít tu nejkvalitnější whiskey a létat se svými přáteli po celé zemi na divoké párty.

Pochybnosti ohledně jejího náhlého bohatství vyvršily ve chvíli, kdy se objevil její doklad o zaplacení v prodejně SPAR. Na dokladu totiž byl uveden zůstatek na účtu v hodnotě 22 milionů Kč.

„Svým kamarádům dělala bohaté narozeninové oslavy a kupovala jim drahé dárky. Létala také na různé události a vždy si kupovala ta nejlepší místa v letadle,“ uvedl Samkelo Mqhayi, zástupce tajemníka Jihoafrického studentského kongresu (SASCO), který dívku nahlásil výboru spravujícímu finance pro studenty (National Students' Financial Aids Scheme).


Maniové hrozí obvinění z krádeže

„Když se na jejím účtu objevil tak velký zůstatek, zavolal jsem do NSFAS, kde si ověřili záznamy a potvrdili, že počáteční částka na účtu byla 14 milionů randů,“ řekl Mqhayi. Dívka stihla za dva a půl měsíce utratit v průměru zhruba 18 tisíc denně, což je na Jihoafrickou republiku hodně velká částka.

Celkově pak z účtu zmizelo 1,4 milionu Kč. Jedna z dívek, která se Sibongile studovala, uvedla: „Z nijak zvlášť oblíbené studentky se stala vůdčí osobnost, u níž se zdálo, že je její peněženka bezedná, protože si začala žít na hodně vysoké noze.“

„V krásných šatech a s dokonalými doplňky se z ní stala velice okouzlující žena a my jsme si mysleli, že zřejmě vyhrála v loterii,“ dodala studentka. „Jsme šokováni. Není to ani tak dávno, co jsme protestovali kvůli tisícům studentů, kteří kvůli nedostatku finančních prostředků zůstali bez příspěvků,“ uvedl Zolile Zamisa, který je předsedou pobočky SASCO.


Maniová však ve svém příspěvku na Facebooku uvedla, že ohlásila chybu úřadům. „Dnes se z mého osobního života stal skandál na sociálních sítích. Byla jsem veřejně zostuzena,“ uvedla Sibongile. „Jsem označována za špatnou osobu a za zlodějku, která ukradla peníze studentům. Ale jak víme, v každém příběhu je jak pravda, tak lež,“ řekla studentka.

Maniová později utekla z kampusu a vypnula si i své facebookové stránky. Mluvčí univerzity později uvedl, že chyba nijak neovlivnila ostatní studenty a že všichni své příspěvky dostali. Dívka bude muset nyní utracené peníze splatit, bylo proti ní dokonce zavedeno vyšetřování.  Podle právních expertů by Maniová mohla čelit obvinění z krádeže.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek