KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Švédsko nechá deportovat vůbec nejstarší uprchlici světa - 106letou ženu z Afghánistánu

106letá žena, která je označována za „nejstarší uprchlici světa,“ je údajně mezi afghánskými žadateli o azyl, kteří mají být v nadcházejících měsících vyhoštěni ze Švédska. I když byla pro ni i pro její rodinu cesta do bezpečné Evropy velice složitá, nyní bude muset žena odejít. 

...

Podle úřadů se konflikt některým oblastem Afghánistánu vyhýbá

„Není pochyb o tom, že je bezpečnostní situace v Afghánistánu vážná. Ovšem míra konfliktu se liší v rámci jednotlivých provincií. Konflikt nedosáhl takové úrovně, aby postihl všechny v zemi,“ uvedl Fredrik Beijer, ředitel pro právní záležitosti Migrační rady.

Bibihal Uzbekiová prchla v roce 2015 z afghánského Kundúzu kvůli invazi Talibanu. Se svou rodinou přešla Írán, Turecko, Řecko a Chorvatsko, než skončila ve švédském Skaraborgu, kde požádala o azyl. Když byla cesta příliš náročná, její syn a vnoučata ji museli nést, než nakonec dostala invalidní vozík.  


Mnoho lidí demonstrovalo v ulicích Stockholmu vůči rozhodnutí afghánské uprchlíky deportovat

„Byla to těžká cesta pro celou rodinu. Stále jsme ji nosili, dokud jsme nedorazili do Německa. Tam dostala invalidní vozík,“ řekl Bibihalin syn Mohammad v rozhovoru pro Skaraborg Läns roce 2016. Žádosti Uzbekiové však nebylo vyhověno, žádost byla zamítnuta letos v červnu. Ženě tak bylo nařízeno, aby opustila zemi spolu se všemi ostatními odmítnutými afghánskými uprchlíky.

V ulicích Stockholmu došlo od té doby k několika protestům odsuzujícím rozhodnutí o vyhoštění žadatelů o azyl v posledních měsících. Afghánské síly se i přes vojenskou pomoc ze strany USA stále potýkají s Talibanem, který na některých územích zintenzivnil své útoky. Podporu zde má i teroristická organizace Islámský stát.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek