KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tříletá dívka z Nepálu byla posvěcena na „živou bohyni“

Tříletá nepálská holčička byla hinduistickými kněžími vybrána za „živou bohyni“. Byla kvůli tomu odvezena do chrámového komplexu v Káthmándú, kde bude uvězněna až do své puberty.

...

Chrám opustí jen třináctkrát do roka

Tato dívka se jmenuje Trišna a byla vybrána ze čtyř kandidátek pocházejících z klanu Šakijů. Nyní je uctívána jako náboženský idol zvaný „Kumari“ (princezna). Chrámový komplex bude moci opustit pouze třináctkrát do roka, a to jen na náboženské slavnosti.

Dívčin otec Bijaja Ratna Šakija dceru doprovodil na přijímací ceremoniál na náměstí Durbar v historickém centru nepálské metropole. „Zažívám smíšené pocity. Moje dcera sice byla vybrána za Kumari, ale současně pociťuji smutek, protože od ní budeme odloučeni,“ řekl otec v rozhovoru pro agenturu AFP.

Dívka byla vybrána až poté, co splnila mnoho velmi přísných kritérií. Například musí mít „nepoškozené tělo, hrudník jako lev a stehna jako jelen". Po absolvování vstupních testů musela ještě prokázat svoji statečnost, když nesměla propuknout v pláč během posvátného obětování buvola.

Pozemské ztělesnění hinduistické bohyně

Kumari v sanskrtu znamená princezna a jedná se o pozemské ztělesnění hinduistické bohyně Taleju. Uctívají ji Newarové, náboženská skupina pocházející z údolí Káthmándú, v jejichž víře se mísí prvky hinduismu a buddhismu.

Hinduističtí kněží v minulosti při této příležitosti obětovávali značné množství zvířat zahrnující 108 buvolů, koz, kuřat, kachen a vajec. Tento počet byl v posledních letech kvůli protestům aktivistů za práva zvířat výrazně omezen.

Trišna Šakija pochází ze dvojčat a v roli princezny Kumari nahradila dvanáctiletou Matine Šakija. Poté co Trišna nastoupila na trůn, její předchůdkyně Matine opustila chrámový komplex bočním vchodem.

Matine byla uctívána jako ztělesněná bohyně od roku 2008.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek