
Policie uvedla, že útočníkem byl holandský státní příslušník
První z videí, které Trump sdílel, bylo nazvané „Muslimský migrant napadl holandského chlapce o berlích!“ Holandské noviny De Telegraaf však oznámily, že se policie ve své původní zprávě o incidentu vůbec nezmínila o etnickém původu či náboženském vyznání pachatele a že muž ve videu „není muslim, natož migrant.“ To podle všeho nebylo uvedeno ani v původním popisku videa, které se objevilo na nizozemských webových stránkách Dumpert, kam přidávají obsah sami uživatelé.
VIDEO: Muslim migrant beats up Dutch boy on crutchespic.twitter.com/11LgbfFJDq
— Jayda Fransen (@JaydaBF) 28. listopadu 2017
K incidentu mělo dojít v květnu tohoto roku v nizozemském městečku Monnickendam. Video bylo na žádost policie i rodičů oběti odebráno ze stránek Dumpertu, přes sociální sítě se však šířilo dál a dostalo se až k americkému prezidentovi, který jej ukázal svým 43,6 milionům sledujících uživatelů. Mluvčí policie z Monnickendamu však uvedl: „Muž ve videu, který napadl chlapce o berlích, je holandský státní příslušník.“
Další dvě videa, která Trump sdílel, byla už několik let stará
Druhé video, které americký vůdce sdílel, ukazovalo muslima, jak ničí sochu Panny Marie. Video bylo původně zveřejněno na internetových stránkách íránské televize Al-Alam už v roce 2013. Na záběrech je vidět militant ze syrské teroristické organizace An-Nusrá, který ničí sochu v kostele nedaleko města Idlib na severovýchodě Sýrie.
Třetí sdílené video neslo název „Islamistický dav vytlačil dospívajícího chlapce ze střechy a ubil ho k smrti!“ Zpravodajský web France 24 uvádí, že video bylo natočeno v Alexandrii v Egyptě během nepokojů v roce 2013 po odstranění prezidenta Muhammada Mursího.
Mluvčí Bílého domu Sarah Huckhabee Sandersová se snažila Trumpovo sdílení těchto videí obhájit s tím, že se jedná o „skutečné hrozby, o kterých je třeba hovořit.“ Na otázku, zda jsou videa skutečná nebo ne, Sandersová odpověděla: „Tyto hrozby jsou skutečné, bez ohledu na to, jak se na to díváte.“

Britská ultrapravicová politička Jayda Fransenová
Kritici obvinili Trumpa z legitimizace extrémně pravicového extremismu za to, že videa od ultrapravicové političky Jaydy Fransenové přesdílel. Fransenová byla obviněna z podněcování k nenávisti.
Komentáře (0)