KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele, Netanjahu vyzval další lídry, aby jej následovali

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvítal rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že Spojené státy americké uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele. Jeruzalém je městem, o nějž se už desetiletí vedou spory, protože je považováno jak za židovské, tak křesťanské i muslimské a nárok si na něj uplatňuje i Palestina. 

...

Podle izraelského premiéra se jedná o „odvážné a spravedlivé rozhodnutí“

Netanjahu označil tento krok za „historický“ a řekl, že každá mírová dohoda s Palestinci musí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Premiér rovněž vyzval další země, aby následovaly kroky USA, jejichž oznámení označil za „odvážné a spravedlivé rozhodnutí“.

Palestinská teroristická skupina Hamas mezitím varovala, že toto oznámení „otevře brány pekla v podobě zájmů USA v regionu“. Hamas rovněž vyzval arabské a islámské státy, aby přerušily veškeré hospodářské a politické vazby s americkým velvyslanectvím a vyhnaly americké ambasadory.


Organizace pro osvobození Palestiny (PLO) uvedla, že oznámení USA ničí řešení situace v podobě dvou států, zatímco Írán uvedl, že to podnítí „novou intifádu“ (arabský výraz pro povstání). Palestinský prezident Mahmúd Abbás uvedl, že Spojené státy po rozhodnutí Donalda Trumpa už nadále nemohou hrát roli mírového diplomata.

„Toto politováníhodné a nepřijatelné opatření úmyslně podkopává veškeré naše mírové snahy,“ řekl Abbás v projevu po Trumpově oznámení. Abbás také hovořil o Jeruzalému jako o palestinském městě s tím, že Trumpův krok nemá „žádnou legální váhu“.


Palestinci proti Trumpovu oznámení pořádají protesty

Česko rovněž uznalo Jeruzalém za hlavní město Izraele, ale jen částečně

K situaci se vyjádřila i Česká republika, která po Trumpově oznámení uvedla, že uznává západní část Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Současně však považuje Jeruzalém i za hlavní město Palestiny. České ministerstvo zahraničních věcí ve svém prohlášení uvedlo, že může začít zvažovat „přesun českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma pouze na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu i ve světě“.

„ČR, spolu s dalšími členskými zeměmi EU, po rozhodnutí výboru EU pro zahraniční záležitosti, považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tedy státu Izrael a budoucího státu Palestina,“ uvedlo ministerstvo na svých stránkách.

Francouzský prezident Macron mezitím označil Trumpovo rozhodnutí za „politováníhodné“ a vyzval k „úsilí vyhnout se násilí za každou cenu“. Macron během státní návštěvy v Alžírsku potvrdil přiklonění Francie i Evropy k řešení dvou států v rámci mezinárodně uznávaných hranic v Jeruzalémě. „Francie je spolu se svými partnery připravena podniknout nezbytné kroky tímto směrem,“ řekl francouzský prezident.


Palestinci protestují proti uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele

K Trumpovu oznámení se vyjádřil i mluvčí turecké vlády, který řekl, že se jedná o „nezodpovědné“ a „nezákonné“ rozhodnutí. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu podotkl, že Trumpovo uznání rozhodně neznamená, že je Jeruzalém hlavním městem Izraele.

Sám Trump uvedl, že uznání Jeruzaléma jakožto hlavního města Izraele je „nezbytné pro dosažení míru“ .Prezident to oznámil ve středu s tím, že americká ambasáda bude přesunuta z Tel Avivu do Jeruzaléma. „Toto rozhodnutí prošlo kongresem s převážnou většinou hlasů v jeho prospěch a bylo potvrzeno jednomyslným hlasováním senátu,“ řekl Trump. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek