KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Twitter, Instagram a YouTube čelí kritice za jednání s Íránem o cenzuře

Přední západní společnosti z oboru sociálních médií jsou kritizovány za zatajování údajných rozhovorů s íránskými orgány kvůli cenzuře sociálních sítí a dohledu nad nimi ze strany přísných íránských náboženských autorit.

...

Sociální sítě nabízejí pomoc s cenzurou „nemravného“ obsahu

Uživatelé sociálních sítí to nemají v Íránu jednoduché. Instagram, Twitter a YouTube jsou blokované a Íránci se na ně musí složitě dostávat přes proxy servery. V posledních týdnech v íránských médiích začaly prosakovat informace, že zástupci těchto značek vyjednávají s íránskými orgány a nabízejí jim pomoc s blokováním nebo cenzurováním „nemravného“ obsahu.

Nový íránský ministr komunikací Mohammad-Javad Azari Jahromi přislíbil, že občanům usnadní přístup na internet i k některým aplikacím. Íránské deníky informovaly o jeho jednáních s provozovateli sociálních sítí, kterým nabízí volnější působení v Íránu výměnou za dodržování přísných „morálních“ pravidel.

 „Twitter oznámil, že je připravený vyjednávat o řešení problémů,“ oznámil Azari Jahromi před týdnem pro jeden z íránských deníků a dodal, že jeho ministerstvo se rovněž obrátilo na zástupce YouTube.

Odstupující ministr komunikací Mahmud Vaezi před měsícem pro média prozradil, že proběhla jednání s manažery Instagramu ohledně blokování z jejich pohledu „nejneslušnějších“ stránek.

Vlastníci Twitteru, YouTube a Instagramu se k těmto zprávám odmítli vyjádřit.

Obavy ze zneužití cenzury proti odpůrcům režimu

Azari Jahromi je ve svých 36 letech nejmladším íránským ministrem. Jeho nástup kritizovaly organizace na ochranu lidských práv, které jeho záměrům nevěří a podezírají ho, že se účastnil potlačení a monitorování protirežimních protestů v roce 2009. Samotný ministr tato obvinění popírá.

Lidskoprávní organizace se rovněž obávají, že navrhovaná definice „nemravného“ obsahu může být zneužita proti odpůrcům íránského režimu nebo proti sexuální orientaci uživatelů.

„Netransparentní jednání provozovatelů sociálních sítí s íránským režimem považuji za nebezpečné. Navrhovaná opatření omezují soukromí lidí a právo na jejich názor. Pro některé bloggery a další aktivisty to dokonce může být otázkou života a smrti,“ řekl internetový analytik z Oxfordské univerzity Kaveh Azarhoosh.

Vlivný íránský Výbor pro prosazování ctností a potlačování neřestí považuje celý internet za naprosto škodlivou záležitost. „Špatný hidžáb není dobrá věc, ale kyberprostor je stokrát horší,“ řekl šéf Výboru Mohammad-li Movahedi Kermani. „Kyberprostor může kompletně zničit náboženství a islám.“

Hlavním úkolem Výboru je chránit Íránce před nástrahami internetu. Současně ale též potlačuje svobodu projevu a sledovaným íránským aktivistům, kteří poruší přísná konzervativní pravidla, může přivodit vážné potíže.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek