KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Ukažte tvář nebo dostanete pokutu: Rakouské úřady rozdávají letáky informující o zákazu burky

Během dvou týdnů vstoupí v Rakousku v platnost zákaz muslimských obličejových závojů na veřejnosti. Místní úřady se nyní rozhodly, že o tom budou své občany informovat předem, a to prostřednictvím rozdávání informačních letáků. 

...

Těm, kteří zákon poruší, hrozí pokuta až do výše téměř 4 000 Kč

„Nový zákon zakazuje zakrývání obličeje na veřejnosti, ať už oblečením nebo jinými předměty, díky nimž je obličej nerozpoznatelný,“ stojí na informačních letácích, které rakouské úřady vyslaly do ulic. Letáky jsou rozdávány například na letištích nově příchozím cestujícím, na ostatních veřejných místech je rozdává policie.

Letáky obsahují sdělení ve čtyřech jazycích (konkrétně v němčině, angličtině, arabštině a turečtině), které informují jak rakouské občany, tak turisty o tom, že by při porušení zákazu mohli čelit pokutám až ve výši 150 eur (3 900 Kč). Rakouské ministerstvo vnitra vydalo podobné prohlášení i na svých internetových stránkách.

Zákon má vstoupit v platnost dne 1. října a v informacích uvedených na stránkách ministerstva je přesně stanoveno, kde všude by měl být zákon dodržován. 

V prohlášení se také uvádí, že ti, kteří se octnou v rozporu s novým zákonem, budou muset na žádost policie svou pokrývku obličeje sundat, jinak budou odvezeni na policejní stanici. Policisté však nebudou mít právo strhávat závoje a jiné pokrývky násilím.

Francouzský podnikatel vzkazuje muslimkám: „Nevzdávejte se, pokutu za vás zaplatím“

Právní předpisy, které jsou běžně označovány jako „zákaz burek,“ se vztahují i na další pokrývky hlavy, jakými jsou například kukly, šátky nebo i lékařské masky použité bez dostatečného důvodu. Z dodržování zákona jsou osvobozeni ti, kteří si zakrývají tvář ze zdravotních důvodů nebo v případě, že panuje například smogová situace. Ze zákona jsou vyňati i účastníci karnevalů a dalších „uměleckých, kulturních nebo tradičních událostí,“ stejně jako sportovci.

Zákaz celoobličejových závojů byl schválen v květnu v rámci „integračního zákona,“ jehož cílem je povzbudit přistěhovalce k asimilaci do rakouské kultury. „Lidé nejsou posuzováni dle země původu, ale dle své vůle se přizpůsobit životu v Rakousku. Hlavním cílem tohoto zákona je prosazování integrace,“ uvedlo rakouské ministerstvo zahraničí ve své tiskové zprávě.

Zákon už si však našel i své odpůrce, jedním z nich je úspěšný francouzský podnikatel alžírského původu, který vyzval muslimské ženy k tomu, aby nový rakouský zákaz ignorovaly s tím, že za ně zaplatí veškeré pokuty. „Dávám na vědomí všem ženám v Evropě a zejména těm v Rakousku, které dobrovolně nosí burku, že za ně zaplatím všechny pokuty,“ uvedl Rachid Nekkaz, francouzský obchodník s nemovitostmi a milionář s alžírskými kořeny. „Pokud přijímáme náboženskou svobodu, musíme rovněž přijmout i projevy náboženství,“ dodal.

Nekkaz již platí pokuty za ženy, které v rozporu se zákonem nosí muslimské obličejové šátky ve Francii, Belgii, Nizozemsku i Švýcarsku. Založil dokonce speciální organizaci, která má účty za pokuty na starost. Podnikatel už za pokuty v různých zemích vynaložil přibližně 300 000 eur (7,7 milionu Kč). 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek