KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Uprchlíci použili na makedonských hranicích k proražení plotu beranidlo vlastní výroby

Stovky uprchlíků se pokusily na řecko-makedonské hranici prorazit plot s použitím vlastnoručně vyrobeného beranidla. Policejní těžkooděnci bránící hraniční přechod odpověděli slzným plynem a paralyzéry. Na hranici se v současné době tísní tisíce uprchlíků, kteří chtějí pokračovat napříč Balkánem dále do Evropy.
...

Na hranici vzrůstá napětí

Situace na hranicích se zhoršila a nadále eskaluje kvůli rozhodnutí Makedonie, která podle vzoru dalších balkánských zemí Slovinska, Chorvatska a Srbska na své území pouští maximálně 580 migrantů denně.

Podle odhadů se u hraničního plotu u řecké osady Idomeni shromáždilo 6500 lidí, kteří zde čekají na svou šanci pokračovat na sever do dalších evropských zemí.

Migrants chanted
Macedonia is restricting the entry of refugees to the country to match the number of those leaving the country 

Na hranici roste napětí, protože někteří uprchlíci zde čekají s minimálními zásobami jídla již osm dní. Včera část uprchlíků protestovala za skandování hesel jako „Otevřete hranici“ a házení kamenů přes plot chráněný ostnatým drátem na makedonské policejní těžkooděnce.

Následně se migranti pokusili vytvořit v plotě mezeru pomocí jednoduchého beranidla, které si zřejmě sami vyrobili. Kvůli obavám z možného poškození hraničních zátaras použili makedonští těžkooděnci granátů se slzným plynem a paralyzérů, aby útočící uprchlíky rozehnali.

Krátce předtím se asi 500 lidí pokusilo prolomit zátaras řecké policie a přejít hranici v místě, kde ji přetíná vlaková trať. O víkendu rovněž několik stovek uprchlíků protestovalo proti aktuální situaci tím, že se svými dětmi seděli nebo leželi v Idomeni na železničních kolejích a bránili průjezdu vlaků. Část z nich přitom v rukou držela transparenty s nápisy: „Otevřete hranice, nemáme co jíst“ a „Jsme lidé, ne zvířata“.

At the weekend, several hundred refugees and migrants had also protested by sitting and lying with their children on the rail tracks at Idomeni

Později se demonstrující přesunuli blíže k hraničnímu plotu a za skandování hesel se dožadovali vstupu do Makedonie a dalších evropských zemí.

Makedonské úřady totiž v sobotu přes hranici pustily jen 300 lidí, což dále zvýšilo napětí mezi uprchlíky.

Jeden ze syrských migrantů řekl: „Jsem se svojí rodinou a dvěma dětmi na cestě už 17 dní. Nevím, co mám dělat.“

Řekové začali počátkem minulého týdne v Idomeni budovat tábor pro 1500 lidí. K tomuto kroku přistoupili kvůli makedonským opatřením nepouštět na své území Afghánce a zpřísnit kontroly Syřanů a Iráčanů.

Dominový efekt po rakouském omezení

Aktuální potíže na balkánské trase začaly po rakouském rozhodnutí omezit počet přijímaných žádostí o azyl na 80 denně a počet lidí vpuštěných na své území na cestě dál do západní Evropy na 3 200.

Migrants also broke on to the railway tracks after pushing their way past Greek police to reach the gate used to let trains through at the border crossing

Toto opatření způsobilo dominový efekt v podobě restrikcí ze strany Makedonie a dalších balkánských zemí, a proto se nyní v Řecku hromadí migranti, kteří i nadále ve velkém počtu připlouvají ze sousedního Turecka.

Kvůli této krizové a dlouhodobě jednoznačně neudržitelné situaci roste napětí mezi evropskými zeměmi, které jsou migrační vlnou nejvíce zasažené. Rakouský kancléř Werner Faymann například obvinil Řecko, že se „chová jako cestovní kancelář“.

„Podle odhadů v naší zemi během příštího měsíce uvízne 50 000 až 70 000 lidí,“ řekl řecký ministr pro migraci Janis Muzalas poté, co země na balkánské migrační trase zavedly opatření omezující vstupy uprchlíků na svá území (psali jsme ZDE).

 

Autor: jil

Zdroj: Daily Mail

Foto: Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (2 příspěvků)

Komentáře (2)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Jedno je jisté, pokud se o překonání hranic pokusí ne pár desítek/stovek lidí, ale pár tisíc hladových uprchlíků, bude mít ta skupinka těžkooděnců do dělat, aby utekla.
Nic proti, ale tohle už hraničí s napadením hranic suvereního státu. Tady bych od slzného plynu a paralyzéru upustil a použil ostrou munici s výstrahou. Jinak se nezastaví.