KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

USA varují Čínu kvůli Bašírově návštěvě

Spojené státy v pondělí vyjádřily znepokojení nad plánovanou návštěvou súdánského prezidenta Omara Bašíra v Číně. Mezinárodní trestní soud Bašíra viní z domnělých válečných zločinů v Dárfúru.
...

Oslavy vítězství ve druhé světové válce

Súdánský ministr zahraničí v neděli oznámil, že Bašír by měl 3. září navštívit Čínu a setkat se se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem při příležitosti oslav výročí vítězství nad Japonskem ve druhé světové válce.

Tiskový mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner ve Washingtonu novinářům oznámil, že Spojené státy se i nadále domnívají, že Bašír by neměl být nikde vítán, protože čelí obviněním. „Jak jistě víte, byl obžalován ICC – Mezinárodním trestním soudem – z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy,“ řekl. „Zatykače na něj stále platí a my podporujeme úsilí ICC, aby se zodpovídal ze svých činů,“ dodal Toner. „Nesouhlasíme s pozváními, pomocí nebo podporou pro cestování lidí, kteří čelí zatykačům ICC.“

Obvinění z válečných zločinů i genocidy

Mezinárodní trestní soud obvinil Bašíra v roce 2009 z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti a v roce 2010 z genocidy. Všechna tato obvinění se týkají konfliktu v súdánském Dárfúru. Od té doby Bašír normálně cestoval do zemí v sousedství Súdánu, ale jen výjimečně podnikal delší cesty, na kterých by se mohl vystavit riziku možného zatčení.

Naposledy navštívil Činu v roce 2011. Čína má totiž významné podíly v súdánském ropném průmyslu a podporuje Bašírovu vládu.

Čína ani Spojené státy nejsou signatáři Mezinárodního trestního soudu, ale obě země jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN, která případ Dárfúr dala soudu k projednání.

Konflikt v Dárfúru propukl v roce 2003, kdy se místní povstalci vzbouřili proti převážně arabské vládě v Chartúmu a stěžovali si, že jsou opomíjeni. Podle údajů OSN za sebou konflikt zanechal 300 000 mrtvých a 2,5 milionů vysídlených. Bašírovy jednotky byly obviněny z velkých krutostí páchaných na civilním obyvatelstvu.

Autor: jil

Zdroj: Yahoo News

Foto: Al Jazeera English, CC BY-SA 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek