KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Izraelské ženy protestovaly proti sexuálnímu násilí v nábožensky konzervativním Jeruzalémě

V izraelském hlavním městě Jeruzalémě proběhla demonstrace žen s názvem Slut Walk (v doslovném překladu „Pochod cour“), jejímž cílem je vystoupit proti sexuálnímu násilí na ženách.

...

Stovky aktivistek pochodovaly konzervativním městem, aby bránily ženská práva a protestovaly proti znásilňování.

Jedna z protestujících nad svou hlavou držela transparent, na kterém bylo napsáno: „Neříkejte nám, jak se máme oblékat, řekněte mužům, aby neznásilňovali.“ Další ženy zase pochodovaly polonahé se slogany napsanými na svých tělech.


Tento každoroční průvod již v minulosti několikrát vyvolal kontroverzi. Organizátoři akce se dle místních médií vyjádřili následovně: „Slovo coura je násilným sociálním nástrojem určeným k zahanbování žen a k pěstování násilí na ženách. Takže jsme si toto slovo vzali a zamezili jsme společnosti, aby ho použila proti nám.“

Celosvětové hnutí Slut Walk je známé svými protesty, při nichž se mnohdy polonahé ženy dožadují respektování ženských práv. Minulý rok se v Izraeli dokonce strhla potyčka o právo na plnou nahotu. V předešlých letech protestovalo dle organizátorů několik žen bez trička a podprsenky, nicméně v roce 2016 se je policie snažila donutit, aby se oblékly.

„Ne opravdu znamená ne,“ skandovali při letošním průvodu protestující, z nichž většina byly ženy, nicméně objevilo se také několik mužů. Trasa průvodu vedla i přes velmi konzervativní části města, jako je například ultraortodoxní židovská čtvrť s názvem Machane Yehudah, kde se ženy zahalují dlouhými rouchy.

Protestující průvod, který byl doprovázen policií, však prošel městem bez většího incidentu. Na krátký sestřih jeho průběhu se můžete podívat zde:


23letá protestující Margaret pro AFP řekla, že přišla ukázat, že „všechny ženy i muži mají právo nosit, co chtějí… a že nikdo nemá právo na ně za to sahat či útočit“.

Další z protestujících, 18letá Katie, uvedla, že taková akce je „velmi důležitá“ v zemi jako je Izrael, jejíž bývalý prezident Moshe Katsav si odpykává 7letý trest odnětí svobody za znásilnění.

Jak už bylo zmíněno, mezi protestujícími byli také muži. Jedním z nich byl například Erez, který se průvodu účastnil po boku své přítelkyně. Kromě projevení solidarity chtěl dle svých slov „jasně a zřetelně říct, že zodpovědnost za řešení tohoto problému nenesou ženy, ale muži“.


Na rozdíl od liberálního Tel Avivu, který leží na pobřeží Středozemního moře, je Jeruzalém velmi konzervativní a žijí zde striktně praktikující židé, křesťané i muslimové.

Při pochodu za práva homosexuálů s názvem Gay Pride, který se v Jeruzalémě konal v březnu 2015, byla zabita mladá dívka a dalších 6 lidí zraněno, když je napadl místní ultraortodoxní žid.

Hnutí Slut Walk bylo založeno v roce 2011 v Kanadě poté, co zástupce policie ve svém projevu k univerzitním studentům prohlásil, že „ženy by se neměly oblékat jako coury, aby se nestaly oběťmi“.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek