
Stovky aktivistek pochodovaly konzervativním městem, aby bránily ženská práva a protestovaly proti znásilňování.
Jedna z protestujících nad svou hlavou držela transparent, na kterém bylo napsáno: „Neříkejte nám, jak se máme oblékat, řekněte mužům, aby neznásilňovali.“ Další ženy zase pochodovaly polonahé se slogany napsanými na svých tělech.
Tento každoroční průvod již v minulosti několikrát vyvolal kontroverzi. Organizátoři akce se dle místních médií vyjádřili následovně: „Slovo coura je násilným sociálním nástrojem určeným k zahanbování žen a k pěstování násilí na ženách. Takže jsme si toto slovo vzali a zamezili jsme společnosti, aby ho použila proti nám.“
Celosvětové hnutí Slut Walk je známé svými protesty, při nichž se mnohdy polonahé ženy dožadují respektování ženských práv. Minulý rok se v Izraeli dokonce strhla potyčka o právo na plnou nahotu. V předešlých letech protestovalo dle organizátorů několik žen bez trička a podprsenky, nicméně v roce 2016 se je policie snažila donutit, aby se oblékly.
„Ne opravdu znamená ne,“ skandovali při letošním průvodu protestující, z nichž většina byly ženy, nicméně objevilo se také několik mužů. Trasa průvodu vedla i přes velmi konzervativní části města, jako je například ultraortodoxní židovská čtvrť s názvem Machane Yehudah, kde se ženy zahalují dlouhými rouchy.
Protestující průvod, který byl doprovázen policií, však prošel městem bez většího incidentu. Na krátký sestřih jeho průběhu se můžete podívat zde:
23letá protestující Margaret pro AFP řekla, že přišla ukázat, že „všechny ženy i muži mají právo nosit, co chtějí… a že nikdo nemá právo na ně za to sahat či útočit“.
Další z protestujících, 18letá Katie, uvedla, že taková akce je „velmi důležitá“ v zemi jako je Izrael, jejíž bývalý prezident Moshe Katsav si odpykává 7letý trest odnětí svobody za znásilnění.
Jak už bylo zmíněno, mezi protestujícími byli také muži. Jedním z nich byl například Erez, který se průvodu účastnil po boku své přítelkyně. Kromě projevení solidarity chtěl dle svých slov „jasně a zřetelně říct, že zodpovědnost za řešení tohoto problému nenesou ženy, ale muži“.
Na rozdíl od liberálního Tel Avivu, který leží na pobřeží Středozemního moře, je Jeruzalém velmi konzervativní a žijí zde striktně praktikující židé, křesťané i muslimové.
Při pochodu za práva homosexuálů s názvem Gay Pride, který se v Jeruzalémě konal v březnu 2015, byla zabita mladá dívka a dalších 6 lidí zraněno, když je napadl místní ultraortodoxní žid.
Hnutí Slut Walk bylo založeno v roce 2011 v Kanadě poté, co zástupce policie ve svém projevu k univerzitním studentům prohlásil, že „ženy by se neměly oblékat jako coury, aby se nestaly oběťmi“.
Komentáře (0)