KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Výbuch v Kábulu: 80 mrtvých a více než 350 zraněných

Nejméně 80 lidí zahynulo po výbuchu automobilové bomby v hlavním městě Afghánistánu. Afghánské ministerstvo však uvedlo, že bylo zabito jen 64 lidí. Ať tomu bylo jakkoliv, míra úmrtí se pravděpodobně zvýší, na místě byl i velký počet zraněných. 

...

Nemocnice prosí obyvatele o darování krve pro zraněné

„Do nemocnic jsou stále přivážena těla a zraněné osoby,“ uvedl mluvčí afghánského ministerstva zdravotnictví Ismael Kawoosi. Ministerstvo vyzvalo obyvatele Kábulu k tomu, aby darovali krev, protože nemocnice hlásí „zoufalý nedostatek.“

Výbuch nejspíš způsobila bomba nastražená v autě. Přesný cíl není v tuto chvíli jasný, ale v oblasti, kde k explozi došlo, se nachází mnoho velvyslanectví a vládních budov

V místě výbuchu bylo zničeno více než 50 aut

K výbuchu došlo zhruba v 08:30 ve středu místního času. I několik hodin po útoku odvážely sanitky zraněné lidi do nemocnic, záchranáři mezitím vyprošťovali těla obětí z trosek a hasiči se snažili uhasit požár, který výbuch způsobil.


Navzdory vysoké míře úmrtí mezi místními obyvateli neměl útok žádné zahraniční oběti. Indické velvyslanectví uvedlo, že je jeho personál v bezpečí, ačkoliv byla budova při výbuchu poškozena. Lehká zranění utrpěli jen dva zaměstnanci japonského velvyslanectví.

Nemocnice žádají občany o darování krve, které je nedostatek

Mluvčí kábulské policie Basír Mujahid uvedl, že exploze byla způsobena bombou nastraženou v autě. „Byla to automobilová bomba, která vybuchla nedaleko německého velvyslanectví. V okolí je i několik dalších významných kanceláří. Je těžké říci, co bylo cílem útoku,“ řekl Mujahid.


Výbuch byl velice silný, poškodil řadu budov

Očití svědci na sociálních sítích uvedli, že výbuch byl tak silný, že rozbil všechna okna v nedalekých budovách a vytrhl některé dveře z pantů. Fotografie zveřejněné na Twitteru ukazují velký sloup kouře, který stoupá z místa výbuchu.

Stále však není jasné, zda nebylo výbuchem zasaženo i německé velvyslanectví. Bezpečnostní zdroj uvedl, že prozatím neexistuje žádná důvěryhodná informace, která by informovala o případných zraněních zaměstnanců velvyslanectví.

Francouzská ministryně zahraničí Marielle de Sarnezová mezitím uvedla, že poškozeno bylo i francouzské velvyslanectví, ale v této fázi neexistují žádné náznaky toho, že by byly mezi zaměstnanci nějaké oběti či zranění.

Při výbuchu byly poškozeny i kanceláře novinářů včetně kanceláře Jessicy Donatiové, která píše pro Wall Streeet Journal. K ničivému útoku, který je vnímán jako nejhorší v posledních letech, se zatím nepřihlásila žádná teroristická skupina. Takzvanou „jarní ofenzívu“ vyhlásil minulý měsíc Taliban, který vyhrožoval, že zaútočí na Američany vycvičené afghánské síly a zahraniční jednotky.

Spojené státy americké mají v Afghánistánu v současnosti 8 000 vojáků, kteří mají za úkol vycvičit afghánskou armádu a poskytnout jim podporu během protipovstaleckých operací. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek