KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Zázračné oživení“ eurozóny je velmi křehké. Špičkový ekonom varuje, že současný boom je přeceňovaný

Eurozóna se v současné době nachází ve „špatné situaci“ a aktuální ekonomické oživení stojí na hliněných nohách. V prestižním listu Financial Times to oznámil přední německý ekonom.

...

Oživení bude trvat minimálně 10 let

Ředitel společnosti Eurointelligence.com Wolfgang Munchau zveřejnil svůj pesimistický pohled na stav eurozóny a oznámil, že „řeči o návratu k ekonomickému uzdravení jsou značně přehnané.“

Wolfgang Munchau sice připustil, že situace v oblasti financí se zlepšuje, ale k oživení bude třeba minimálně 10 let a že se k tomu musí přijmout „extrémní politická opatření“, protože evropské finance jsou ve „velmi špatném stavu“.

Německý ekonom upozornil na závěry Evropské centrální banky (ECB), která vidí problém v takzvané míře širší nezaměstnanosti, do které se zahrnují nejen registrovaní nezaměstnaní, ale i širší kategorie skryté nezaměstnanosti. V eurozóně podle ECB tato širší nezaměstnanost dosahuje 18 procent, což je dvojnásobek oproti 9 procentům ve Spojených státech.

Znepokojivá je i nízká základní míra inflace, která nezahrnuje ceny energií a potravin. Ta od roku 2008 nepřekročila hranici dvou procent.

Tato čísla naznačují, že v nejbližší době zřejmě nebudou příliš růst úrokové sazby a tím by se mohl zastavit růst celé ekonomiky.

Nepříznivé vnější faktory

Nelze rovněž opomíjet vliv vnějších faktorů, jako například zmatků v Katalánsku a dopadu britského odchodu z Evropské unie. Trhy totiž mají rády jistotu a předvídatelnost a bankéři se snaží vyhýbat nejistotě.

Za klíčový faktor trvalejšího oživení Munchau považuje pokračování nákupu aktiv, především státních dluhopisů, ze strany ECB. „Kdyby to skončilo, hrozil by návrat krize eurozóny,“ napsal Wolfgang Munchau.

Připomněl rovněž problém Itálie, která se potýká s velkým státním dluhem, který v současné době dosahuje závratných 130 procent. Znepokojivé je, že navzdory blížícím se italským volbám nevidí Munchau naději, že by se nějaká případná vláda v Itálii snažila s tímto problémem vypořádat a zahájit strukturální reformy vedoucí k dlouhodobějšímu růstu produktivity.

„Tato extrémní politická opatření jsou však nutná, protože eurozóna je ve špatné ekonomické situaci,“ dodal Munchau. „Situace se zlepšuje, ale oživení může trvat deset let.“

Polský ministr financí Mateusz Morawiecki oznámil, že dokud eurozóna neposílí, tak se jeho země k ní nepřipojí. „Přejeme si silnou eurozónu. Uvidíme za pár let, jak se se vším vyrovná,“ řekl Morawiecki.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek