KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Zneužívané dvacetileté dívce byla povolena eutanazie kvůli nevyléčitelnému PTSD

Dvacetileté dívce z Nizozemska, která se stala obětí dlouhodobého sexuálního zneužívání, byla povolena eutanazie. Lékaři u ní diagnostikovali velmi silnou posttraumatickou stresovou poruchu, kterou již podle jejich názoru nešlo vyléčit.

...

Dívka si smrt velice přála

Nejmenovaná žena musela čelit sexuálnímu zneužívání od svých 5 do 15 let. V důsledku toho trpěla silnou posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), závažnou anorexií, depresí a halucinacemi. I přes intenzívní terapii se lékařům nepodařilo dívčin stav zlepšit, před dvěma lety proto odsouhlasili její přání ukončit život.

Lékaři museli posoudit, zda je dívka ke svému rozhodnutí zcela kompetentní a zda nejedná jen pod vlivem deprese nebo jiného změněného stavu vědomí souvisejícího s její poruchou.

Eutanázie vyvolala rozruch ve Velké Británii

Zpráva o schválené smrti vyvolala polemiku ve Velké Británii, která je ohledně asistované smrti stále názorově rozdělená. Nikki Kenwardová z organizace Distant Voices pro práva postižených uvedla: „Je to děsivé a znepokojující, že odborníci na duševní zdraví vnímají eutanázii v jakékoliv podobě jako odpověď na hluboké rány, které vyplývají ze sexuálního zneužívání.“

„Je to skoro jako zpráva o tom, že pokud jste obětí zneužití a kvůli tomu trpíte duševní nemocí, jste potrestáni zabitím, jako by byla smrt trestem za zločin být obětí,“ řekl britský poslanec Robert Flello. Podrobnosti k případu dívky byly zveřejněny nizozemskými orgány jakožto součást ospravedlnění zákonnosti eutanazie.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Co to je za logiku? Pro ni je trestem žít, ne zemřít. V takovém psychickém stavu je život jen utrpení. A pokud to nejde vyléčit, pak je pro ni jedinou cestou jak z toho ven zemřít. Stejně tak pro lidi, kteří umírají a před sebou mají jen bolest a čekání na smrt. Zajímavé je, že nemáme problém uspat zvířata a to nejen nemocná, ale mnozí zvěrolékaři s klidem uspí i zdravé zvíře, když už ho majitel nechce, ale pro nemocné lidi tohle neuděláme a necháme je trpět? Na druhou stranu tady vidím určitou nelogičnost. Jak posuzovali, jestli nejedná pod vlivem deprese? Kdyby neměla deprese, nechtěla by se přeci zabít. Ale protože měla psychické problémy včetně deprese a na základě toho byl pro ni život utrpením, chtěla zemřít.